CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 МОН: Зголемен бројот на запишани средношколци и на студенти во прва година

Go down 
АвторПорака
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: МОН: Зголемен бројот на запишани средношколци и на студенти во прва година   Нед Окт 26, 2008 2:19 am

Скопје, 24 октомври (МИА) - Министерството за образование и наука
соопшти дека во учебната 2008/2009 година во средните училишта во
Македонија се запишале над 25.700 ученици или 95 отсто од завршените
осмоодделенци.

МОН информира дека во учебната 2006/2007 година
во средно биле запишани 88 проценти од учениците, а во 2007/2008
запишани биле 90 отсто.

Исто така, зголемен е и бројот на
студенти во прва година на државните универзитети. Запишани се околу
17.000 или 85 проценти од матурантите продолжиле со високо образование.


Процентот е двојно поголем од 2006 кога на фаултетите се
запишале 42 отсто од завршените средношколци. Минатата година на студии
биле запишани 64 проценти од матурантите.

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
??????
ГостинПишувањеПредмет: Re: МОН: Зголемен бројот на запишани средношколци и на студенти во прва година   Чет Окт 30, 2008 3:45 pm

еј супер ако акао супер таман ќе станеме поакадемска држава и мн малди полесно ќе можзат да си ја пронајдат својата иднина во некоја од нашиве фирми заедно со убава плата хехе
Вратете се на почетокот Go down
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: МОН: Зголемен бројот на запишани средношколци и на студенти во прва година   Чет Окт 30, 2008 4:19 pm

Чекај... сеуште им е прва година
сега ќе се проверат дали ќе можат да студират, секако секој сака да проба
прашање е колку од сите тие ќе завршат
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Plavuska

avatar

Број на мислења : 394
Registration date : 2008-10-23

ПишувањеПредмет: Re: МОН: Зголемен бројот на запишани средношколци и на студенти во прва година   Чет Окт 30, 2008 4:33 pm

Јас мислам дека ке продолжат а точно е дека секој сака да проба е сеа треба малце да се помачиш-ништо без тоа!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: МОН: Зголемен бројот на запишани средношколци и на студенти во прва година   

Вратете се на почетокот Go down
 
МОН: Зголемен бројот на запишани средношколци и на студенти во прва година
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Македонија и свет :: Политика и вести :: Македонија-
Отиди до: