CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Биографија На Тоше

Go down 
АвторПорака
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 25
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Биографија На Тоше   Пон Окт 27, 2008 4:38 pm

Тодор «Тоше» Проески (25 јануари 1981 — 16 октомври 2007) беше најпопуларниот пејач во Република Македонија и една од најголемите ѕвезди на Балканската музичка сцена, каде што е доживуван како заштитен знак на Македонија. Музичката кариера ја започнува со настапот на прилепскиот фестивал Мелфест во 1997, каде што и победува изведувајќи ја песната Yesterday од Битлси. Патот кон ѕвездите му го отвораат песните Пушти ме (1997) и Остани до крај (1998). Има блиска соработка со Џеф Бек, Григор Копров, Жељко Јоксимовиќ, Леонтина Вукомановиќ, Марина Туцаковиќ, Бора Ѓорѓевиќ, Миро Буљан, Антонија Шола, Тони Цетински, Phoebus, Ања Рупел и голем број на други влијателни балкански и светски музичари и композитори. Се смета дека подемот во неговата кариера започнува по изведбата на песната Твоите бакнежи на моите бели кошули на Скопскиот фестивал во 1999 година. Во меѓувреме Тоше станува дел од продуцентската куќа Авалон, каде што останува се до истекувањето на неговиот договор во април 2002. Во 2004 година е прогласен за Амбасадор на Добрата Волја на УНИЦЕФ. Негов заштитен знак е познатиот израз Ве сакам сите.

Умира на 16 октомври во сообраќајна несреќа во Хрватска. Постхумно е прогласен за заслужен граѓанин на Македонија. Денот на неговиот погреб, 17 октомври, беше прогласен за Ден на Национална Жалост .Албуми :* 1999, Некаде во ноќта
* 2000, Синот Божји
* 2002, Ако ме погледнеш во очи
* 2002, Ako me pogledaš u oči
* 2004, Ден за нас
* 2004, Dan za nas
* 2004, DVD Тоше Проески - стадион '04- Live
* 2005, По тебе
* 2005, Pratim te
* 2006, Божилак (aнглиски: Rainbow)
* 2006, DVD Тоше Проески - стадион '06 - Live
* 2007, Игри без граници
* 2007, Igra bez granica
* 2008, DVD Toše Proeski - Live 2007, Beogradska Arena
ТОШЕ ТЕ САКАМЕ СИТЕ !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
Plavuska

avatar

Број на мислења : 394
Registration date : 2008-10-23

ПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   Пон Окт 27, 2008 4:49 pm

SadSadSadSadSadSadSad:SadSadSadSadSadSadЗа зал замина прерано.....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 25
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   Пон Окт 27, 2008 4:51 pm

баш штета .. толку млад
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   Пон Окт 27, 2008 4:54 pm

Никогаш нема да умре !!Тука се неговите песни, неговите безброј дела, неговата насмевка која секогаш ќе остане врежана во нашите сеќавања, неговиот ведар лик, неговите нежни и благи зборови кои што не ги штедеше, неговата добрина и секогаш ќе бидеме водени од неговото мото „ВЕ САКАМ СИТЕ “
Па затоа не жалете бидејќи тој не сака солзи да се тркалат по нашите лица туку сака да види блага насмевка.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Plavuska

avatar

Број на мислења : 394
Registration date : 2008-10-23

ПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   Пон Окт 27, 2008 4:54 pm

Taka trebalo da bide bitno covekot postigna nesto vo zivotot...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Dimce*

avatar

Male Број на мислења : 431
Age : 29
Локација : Skopje(Topansko city)
Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   Пон Окт 27, 2008 4:58 pm

и мене ми е навистина жал за него Crying or Very sad
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://dime-top.hi5.com
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 25
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   Пон Окт 27, 2008 4:59 pm

можеби ја имате слушнато песната на Тоше со неговиот внук , на почетокот од песната гласи : Опрости ми внуче , што не се поздравив за последен пат SadSadSad како да знаел дека ќе умри
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   Пон Окт 27, 2008 5:00 pm

Па цел балкан жали до ден денес .. ама спомнав во претходниот пост што треба да правиме


Последната промена е направена од Go Ka на Вто Окт 28, 2008 2:14 pm. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   Пон Окт 27, 2008 5:02 pm

S0tE напиша:
можеби ја имате слушнато песната на Тоше со неговиот внук , на почетокот од песната гласи : Опрости ми внуче , што не се поздравив за последен пат SadSadSad како да знаел дека ќе умри
па последниот албум „Игри без граници“ целиот е таков а и баш песната не е правена сега скоро пред неговата смрт .. иако велеа дека текстот е изменет после неговата смрт
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
??????
ГостинПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   Вто Окт 28, 2008 12:08 am

абе човекот си замина жално и нема да се врати колку и да пишуваме збориме мило ми што е отворен дел во негова чест ама сепак да го оставиме да почива во мир свеси сме дека сите го сакаме и ќе го сакаме заекогаш а и ќе ни остане во срцата само ајде да зборуваме за веселите убави работи работите кои кај сите нас изнудуваат насмевка и убави мисли позитивна енергија знам дека тој и го сакал повеќе тоа отколу вечно да ја оплакуваме неговата смрт не дека неој ќе го заборави ама сепак.....
Вратете се на почетокот Go down
ivan4e

avatar

Female Број на мислења : 111
Age : 29
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   Вто Окт 28, 2008 1:14 am

аууу ама се наежив не очекував вакво нешто....аххх.... до кога го нема него ептен сумсменета и еден дел отиде со него...ама не плачам многу посо он сака да се смееме самоо...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Dimce*

avatar

Male Број на мислења : 431
Age : 29
Локација : Skopje(Topansko city)
Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   Вто Окт 28, 2008 2:56 am

да така е колешке,секогаш велеше да се смееме во право си,алал да ти е за реченицата колешке позз Wink Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://dime-top.hi5.com
ivan4e

avatar

Female Број на мислења : 111
Age : 29
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   Вто Окт 28, 2008 9:16 pm

фала фала дим4е
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Биографија На Тоше   

Вратете се на почетокот Go down
 
Биографија На Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Нашиот ангел Тоше :: Живот-
Отиди до: