CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Куманово

Go down 
АвторПорака
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Куманово   Сре Окт 29, 2008 10:47 pm

Еве, решив и за мојот град тема да си отворам. Супер грат4е е Куманово, има добри дечковци (можам да гарантирам), за девојки и4 да не зборам... Инаку сите знаат дека Кумановчани се најдуховитиот народ у МК...оригинални сме нема што хаха. Кажете ако ве интересира нешто за градот, а јас понатака преку фотки поубаво ќе го опишам. Wink

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Пет Окт 31, 2008 5:03 pm

отприлика колку населби има??јас само сум слушнала за Соколана..
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Plavuska

avatar

Број на мислења : 394
Registration date : 2008-10-23

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Пет Окт 31, 2008 5:06 pm

Никогаш не сум била во Куманово а баш имам желба...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Саб Ное 01, 2008 1:43 pm

Ееепа да дојдеш, нема да зажалиш.

Има мнооогу населби:

Карпош, Перо чичо (банево трло), Соколана, Гоце Делчев (Трговски), Зелени рид, Умин Дол, Бедиње...

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Dimce*

avatar

Male Број на мислења : 431
Age : 30
Локација : Skopje(Topansko city)
Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Саб Ное 01, 2008 2:54 pm

Перо чичо (банево трло) ова ви е најаќа населба изгледа,оваа населба бил на некој чичо перо хаха баш топ lol!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://dime-top.hi5.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Саб Ное 01, 2008 3:02 pm

Аха..има многу убава легенда за населбата Smile

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Саб Ное 01, 2008 4:05 pm

Епа кажи ни ја легендата ... да научиме нешто за ЧИЧ ПЕРО
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Dimce*

avatar

Male Број на мислења : 431
Age : 30
Локација : Skopje(Topansko city)
Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Саб Ное 01, 2008 4:12 pm

дада магде,пофали го сега,ајде плус и ние ќе научиме нешто,инаку тебе да не ти бил чичо перо некој роднина... хаха Basketball
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://dime-top.hi5.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Саб Ное 01, 2008 7:24 pm

хахаха Перо бил предводник на Кумановска воена бригада на времето, а поради тоа што бил многу љубезен и близок со сите, а и постар од другите за некоја година, го завикале Чичо! јасно е сеа? ххе
А второто име на населбата е „Банево трло“. На времето населбава била најбогатата населба во регионот. Тука луѓето поседувале најголемо количество стока и имале најразвиено земјоделство. Во тоа време овие две стопански гранки биле основната егзистенција за Кумановските семејства.
Покрај другото, во населбава живеел еден човек по име Бане. Тој го имал најголемото стадо овци во регионот и бил сметан за голем чорбаџија. Многу луѓе биле вработени како негови пастири за да ги чуваат овците. И така во меѓусебен разговор, кога луѓето ќе се прашувале каде ќе одат, одговарале „Во Баневото трло“ И така си останал називот до ден денес. Денес населбата е нешто многу поразлично од она кое се споменува во преданието.
Инаку денешната населба со ова име е оддлалечена дваесетина минути од градот (пеш) и е една од најголемите населби во градот. Во склоп на оваа населба е Кејот на реката Кумановка, новиот супер маркет „Туш“, месната индустрија „Екстра Меин“ итн.
Бај д веј јас живеам во оваа населба хехе Smile

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Сре Ное 12, 2008 3:19 pm

Завчера во Куманово свечено се обележа 11 Ноември, денот на ослободување на Куманово. По тој повод на плоштадот се одрза концерт на кој гостуваа Јелена Розга, Петар Грашо и Борис Новковиќ. Водителка беше Лила Филиповска, а гости амбасадорот на хрватска, градоначалници на други македонски градови, петставници од евладини и владини организации и здруженија. Се’ на се’ имаше супер журка и убав помин!

А на 11ти беа свечено оворени новоизградените спортски терени. Се’ одржуваше и изложба на фотографии, промовирање на книги, читање поезија и многу други културни настани.


НЕКА НИ Е ЧЕСТИТ ПРАЗИКОТ!

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Сре Ное 12, 2008 5:17 pm

[G]irL4[E] напиша:

НЕКА НИ Е ЧЕСТИТ ПРАЗИКОТ!
ЗА МНОГУ ГОДИНИ !!! ЧЕСТИТ ПРАЗНИК Very Happy иако со мало задоцнување се надевам дека нема да пречи Wink
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Dimce*

avatar

Male Број на мислења : 431
Age : 30
Локација : Skopje(Topansko city)
Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Сре Ное 12, 2008 6:35 pm

е ајде магде нека ви е честит празникот и за многу години.... cheers
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://dime-top.hi5.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Сре Ное 12, 2008 9:56 pm

Фала фала...на 13 беше денот на Скопјани или грешам?

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Dimce*

avatar

Male Број на мислења : 431
Age : 30
Локација : Skopje(Topansko city)
Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Сре Ное 12, 2008 11:01 pm

[G]irL4[E] напиша:
Фала фала...на 13 беше денот на Скопјани или грешам?

магде јас благе везе немам за тоа,знам само дека мојата слава беше на 8 хехе jocolor
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://dime-top.hi5.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Чет Ное 13, 2008 4:24 pm

среќна слава хехехе со закаснување

Ама мислам дека денес се ослободило скопје. Писателот Горјан Петревски добил награда „13 Ноември“ за трилогијата „Споменка’’. Smile

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Саб Ное 22, 2008 3:52 pm

.


Последната промена е направена од [G]irL4[E] на Нед Ное 23, 2008 12:41 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Саб Ное 22, 2008 4:32 pm

Денес Куманово е БЕЛО!
_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!


Последната промена е направена од [G]irL4[E] на Нед Ное 23, 2008 12:41 pm. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Саб Ное 22, 2008 4:39 pm_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!


Последната промена е направена од [G]irL4[E] на Нед Ное 23, 2008 12:39 pm. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Саб Ное 22, 2008 7:53 pm

И тука истата забелешка како во темата за ПРИЛЕП
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Куманово   Нед Ное 23, 2008 12:40 pm

Ај избриши го празното мислење. Мислам дека ти си модератор овде Wink

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Куманово   

Вратете се на почетокот Go down
 
Куманово
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Македонија и свет :: Македонски градови-
Отиди до: