CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Ф1 Вести

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Ф1 Вести   Чет Окт 30, 2008 6:29 pm

најновите вести околу формула 1

Еве нешто од мене
Мекларен не сакаат да се занесуваат предвреме

Шефот на Мекларен, Рон Денис, вели дека неговиот тим ќе остане целосно дисциплиниран во подготовките за последната трка во Бразил, и дека не се загрижуваат за тактиката с$ до почетокот на викендот во Интерлагос. Луис Хамилтон влегува со предност од седум поени во генерален пласман пред трката во Сао Пауло следната недела, што значи дека му треба само петто место за да ја освои титулата.
Но, по се што се случи минатата година, никој во Мекларен не сака да се опушта пред трката. Денис вели дека тие се подготвуваат како за секоја трка.
"Искрено не се сеќаваме што се случи во Бразил минатата година. Ако сакаме да правиме споредба, лани си заминавме од Кина без победа, а оваа година влегуваме со победа. Цела работа ќе оди нормално, пристигнуваме во петок наутро подготвени за се што може да се случи", вели Денис.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Ф1 Вести   Чет Окт 30, 2008 6:50 pm

ФЕРАРИ ЈА НАПУШТА Ф1?

Тимот на Ферари најави дека ќе го преиспита своето учество во Светскиот шампионат доколку водечките луѓе во натпреварувањето се сериозни во намерите да ги стандардизираат моторите за сите тимови кои партиципираат во формула 1.

Оваа реакција на Ферари доаѓа по најавата дека ФИА размислува од 2010 година како една од мерките за кратење на буџетите во овој спорт да ги стандардизира моторите за сите тимови.

Ферари во соопштението за јавноста потенцира дека се сложува со напорите за намалување на буџетите, но дека со оваа одлука практично се рушат основите на спортот.

"Тажно е формула 1 да се откаже од начелото дека таа се базира врз конкуренцијата во натпреварувањето и техничкиот развој. Токму од овие причини Ферари е дел од ова натпреварување уште од самиот старт од 1950 година. Ако се сруши основата на спортот тогаш бордот на Ферари сериозно размислува дали да остане дел од формула 1", се вели во соопштението на Ферари.И репликатаФЕРАРИ НЕ РАЗБИРА ДО КРАЈ
По најавата дека тимот на Ферари ќе се повлече од формула поради можноста да се направи стандардизирање на моторите, реагираше Светската автомобилска федерација, која во своето соопштение истакнува дека во италијанскиот тим некои работи не ги разбрале како што треба.

"Очигледно дека во тимот на Ферари, вестите или не се добро пренесени или не се добро разбрани. Идејата за стандардизирање на моторите е само една од опциите која се нуди за намалување на буџетите на тимовите. Втората работа е дека технологијата потребна за акумулација на енергијата и нејзиното пренесување на подлогата ќе се продаваат по цена за помалку од пет милиони евра", се вели во соопштението на ФИА.

Во своите предлози Федерацијата на тимовите им посочува тие меѓусебно да се договорат за начинот на намалување на трошоците, но со акцент дека таа ќе преземе мерки за помали буџети, а со тоа и да ги спаси тимовите од банкрот.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 25
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Ф1 Вести   Чет Окт 30, 2008 7:04 pm

Да , можеби доколку се стандардизираат моторите.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
dj_Feuerberg

avatar

Број на мислења : 42
Registration date : 2008-10-23

ПишувањеПредмет: Re: Ф1 Вести   Вто Ное 04, 2008 3:24 pm

veruvale ili ne: eden covek pred deset godini se oblozil deka koga togas Luis Hamilton ke stane golemo ime vo F1...ovie denovi toj "podignal" dobivka od 100.000 evra
jako a? aj da se oblozime od sega pa deka vo narednite 10-15 god.ke ima i MAKEDONEC vo F1:D...saka nekoj?Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
dj_Feuerberg

avatar

Број на мислења : 42
Registration date : 2008-10-23

ПишувањеПредмет: Re: Ф1 Вести   Вто Ное 04, 2008 3:25 pm

evra ili funti..taka neso bese Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Ф1 Вести   Вто Ное 04, 2008 4:53 pm

Леб го тестира Ред Бул

Петкратниот шампион во рели, Себастијан Леб, следниот месец ќе има можност на патеката во Барселона да го тестира новиот болид на Ред Бул, кој се подготвува за следната сезона. Леб е воодушевен од можноста по втор пат во својата кариера да седне во формула еден болид.

"Навистина сум почестен од поканата да го возам болидот на Ред Бул. Тоа е прекрасен начин да ја прославам петтата титула во рели шампионатот. Лани веќе имав шанса да седнам зад воланот, но сега ситуацијата е сосема поинаква", изјави Леб.

Сепак францускиот возач нема амбиција да си ја проба среќата во формула првенството, а возењето во Барселона го смета како еден нов предизвик.

"Немам намера да се приклучам во формула еден првенството, мојот настап нема да биде ниту официјален верувам дека нема да се избламирам бидејќи на патеката ќе има многу новинари и познати лица", заврши ЛебФЕРАРИ ЈА НАПУШТА Ф1?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
ICEMAN

avatar

Male Број на мислења : 11
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Ф1 Вести   Вто Ное 04, 2008 10:36 pm

За возачи имаме многу, а пари за таков спорт слабо. Да не го заборавиме според мене најдобриот МАКЕДОНСКИ возач кој е носител на ЗЛАТНАТА КАЦИГА и кој има безброј освоени пехари Крсте Трајкоски
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
dj_Feuerberg

avatar

Број на мислења : 42
Registration date : 2008-10-23

ПишувањеПредмет: Re: Ф1 Вести   Чет Ное 06, 2008 11:18 pm

iceman...mislis deka e on toj sto treba da ne prestavuva?mislam i ja ... so seta pocit kon drugite...ali daj be da se investira...ne mora da se gradi pateka..daj da pratime eden nas tamu da im pokaze sto znaci MAKEDONEC koga ke vleze u bolid...so prethodno drmnati 2-3 zh'ti Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
ICEMAN

avatar

Male Број на мислења : 11
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Ф1 Вести   Пет Ное 07, 2008 12:28 am

Нашите ке паднат таму на алхо тестот од прва...Smile
али ако седне македонче у болид ке биде опасно возење
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Ф1 Вести   

Вратете се на почетокот Go down
 
Ф1 Вести
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Спорт :: Формула 1-
Отиди до: