CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Македонска народна носија

Go down 
АвторПорака
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Македонска народна носија   Чет Окт 30, 2008 11:05 pm

Нашиот народ поседува богата и длабока култура. За тоа сведочи и комплицираната македонска народна носија создадена со помош на креативноста и иновативноста на македонскиот народ. Народната носија, иако не се употребува секојдневно во денешно време, е сочувана и грижливо се негува. Преку некои слики што ќе ги приложам се забележува дека македонската носија од сите краишта низ Македонија има свои сличности, иако секоја носија е уникатна сама за себе.
Невестинска и машка носија - Куманово


Машка и женска носија, Скопска Црна Гора


Невестинска носија, села под Сува Гора


Народна носија, скопска Блатија


Невестинска носија, Мавровско поле


Невестинска, женска и детска народна носијаНевестинска носија, Долни Полог


Женска носија, Дебарско

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
??????
ГостинПишувањеПредмет: Re: Македонска народна носија   Чет Окт 30, 2008 11:10 pm

да да многу барани се нашие носии има мн странски клекционери кои сакат да ги купат токму според карактерестичниот вез исто како и нашите народни песни кои го имаат оној мн некарактеристичен 12осмински такт затоа грците сакаат да ни го украдат името заедно со него и се друго после ќе посакаат да земат
Вратете се на почетокот Go down
Vale

avatar

Female Број на мислења : 15
Age : 24
Локација : Скопје
Registration date : 2008-11-02

ПишувањеПредмет: Re: Македонска народна носија   Нед Ное 02, 2008 6:28 pm

кој сака да види прекрасни македонски ора и носии нека повели вечерва во Универзалната Сала од 20 часот...тоа ке биде прекрасен концерт на двете најдобри културни друштва во државава-КОЧО РАЦИН и Орце Николов

иначе јас веке 7 години идам на играорна во Кочо Рацин и можам да кажам дека е прекрасно...иначе вечер ке настапувам и јас

и тоа...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.valerija-penko.hi5.com
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: Македонска народна носија   Нед Ное 02, 2008 6:30 pm

ааа супер супер.ти посакувам убав помин..да не знаеш брат и сестра близнаци-Вики и Виктор?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
Vale

avatar

Female Број на мислења : 15
Age : 24
Локација : Скопје
Registration date : 2008-11-02

ПишувањеПредмет: Re: Македонска народна носија   Пон Ное 03, 2008 2:47 pm

Иво напиша:
ааа супер супер.ти посакувам убав помин..да не знаеш брат и сестра близнаци-Вики и Виктор?


da,da gi znam...so mene se vo grupa...a ti od kaj gi znaes?

последната измена извршена на 03 ноември 2008 во 15:51 од [G]irL4[E] пишувај кирилица!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.valerija-penko.hi5.com
Dimce*

avatar

Male Број на мислења : 431
Age : 30
Локација : Skopje(Topansko city)
Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Македонска народна носија   Вто Ное 04, 2008 5:10 pm

da,da gi znam...so mene se vo grupa...a ti od kaj gi znaes?

последната измена извршена на 03 ноември 2008 во 15:51 од [G]irL4[E] пишувај кирилица![/quote]


јас ќе ти кажам вале,овој иво уште малце па ќе стане зет,затоа како да не знае ги шурата и балдзата хаха Wink инаку јас сум му кумот да се преставам позз geek lol!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://dime-top.hi5.com
Vale

avatar

Female Број на мислења : 15
Age : 24
Локација : Скопје
Registration date : 2008-11-02

ПишувањеПредмет: Re: Македонска народна носија   Вто Ное 04, 2008 5:53 pm

Dimce* напиша:

јас ќе ти кажам вале,овој иво уште малце па ќе стане зет,затоа како да не знае ги шурата и балдзата хаха Wink инаку јас сум му кумот да се преставам позз geek lol!

аха...јасно ми е Very Happy Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.valerija-penko.hi5.com
?????
ГостинПишувањеПредмет: Народна носија от Македонија   Сре Сеп 30, 2009 3:32 am

Здраво!Ове године сам био на летовању у Охриду и купио неколико делова македонске народне ношње. Један од делова је и минтан за који нисам сигуран из ког краја Македоније потиче, па ако неко зна одакле је, био бих захвалан на одговору!Поздрав на сите!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Македонска народна носија   

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонска народна носија
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија-
Отиди до: