CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Грција бара од Нимиц да се разјасни кој од Македонија преговара за името

Go down 
АвторПорака
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Грција бара од Нимиц да се разјасни кој од Македонија преговара за името   Пет Окт 31, 2008 1:36 pm

Грција бара од Метју Нимиц јасни услови за преговорите во спорот со Македонија за името, објавува весникот “Катимерини“.

“Првичните набљудувања на грчката страна на последниот предлог на медијаторот на ООН, и забелешката дека ако не се разјаснат правилата на играта поточно кој од Македонија преговара, не може да има напредок“ му кажал во телефонски разговор грчкиот преговарач Адамандиос Василакис на посредникот Метју Нимиц, пренесува весникот.

Како што објавува “Катимерини“, се очекува дека Василакис ќе замине во Њујорк на почетокот на ноември, за да се сретне со Нимиц.

“Истовремено македонските власти на меѓународните организации им се жалат од Грција за “бум на национализмот и шовинизмот“ за паролите слушнати за време на воената парада во Солун, во вторникот. Грчките командоси скандираа ’Македонија е грчка“. Министерот за одбрана на Македонија, Зоран Коњановски, изјавил дека не добил покана од својот грчки колега Евангелос Мејмаракис, да присуствува на парадата, оти имало информација за ’антимакедонски провокации’. За ова не била испратена нота до грчката канцеларија за врски во Скопје“, се вели во текстот.

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Грција бара од Нимиц да се разјасни кој од Македонија преговара за името   Пет Окт 31, 2008 1:38 pm

Пападопулу ги демантира антимакедонските скандирања во Солун

Атина, 31 октомври (МИА) - Грција ги демантира тврдењата на Скопје дека членови на клубот на грчките командоси скандирале антимакедонски пароли за време на воената парада во Солун по повод националниот празник на земјата „Охи“ (Не) на 28 октомври, јави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Шефот на грчката Канцеларија за врски во Скопје Александра Пападопулу за агенцијата изјавила дека „од изјавите на македонскиот заменик миинистер за надворешни работи Зоран Петров во врска со скандирањата се сфаќа дека Владата не сака или не се осмелува да ги слушне грчките позиции и аргументи“.

- Во секој случај тоа не се сериозни работи, рекла Пападопулу, јави АНА-МПА.

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Грција бара од Нимиц да се разјасни кој од Македонија преговара за името   Чет Ное 06, 2008 11:39 pm

Абе да им ..... мајката и америчка и грчка тие не ни постоеле кога ние сме биле држава , а сега они ке ни казат како да се викаме. поголеми врти капи од американците не постојат те не признаваат под уставно име па после Бушавиот ке стане на лева нога па ... решете го проблемот вие самите со атињаните ..... И нешто друго ако се толку јаки тие атињаните нека дојдат па еднаш засекогаш да се решиме..
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Грција бара од Нимиц да се разјасни кој од Македонија преговара за името   Чет Ное 20, 2008 12:18 am

Македонија самата донесе одлука да поднесе тужба во Хаг

Вашингтон,
19 ноември (МИА) - Македонија самата донесе одлука да поднесе тужба
пред Меѓународниот суд на правдата, реагираше портпаролот на Стејт
департментот Шон Мекормак на прашање од грчки новинар за тоа дали имало
комуникација или координација со САД пред македонската Влада да повлече
таков потег.

Според Мекормак, Македонија донесе сопствена
одлука за која верува дека е во нејзин најдобар интерес. Тој ја отфрли
можноста САД да се вклучат во судскиот процес со тоа што би дале свое
гледиште за случајот.

Портпаролот на Стејт департментот, како
што јави Гласот на Америка програма на македонски јазик, истовремено ги
поддржа преговорите за решавање на спорот за името што се водат со
посредство на ОН.

- И натаму го поддржуваме процесот на
соработка за изнаоѓање на заеднички прифатливо решение за проблемот со
името. Ги поддржуваме напорите на амбасадодорот Нимиц, рече Шон
Мекормак.

Извор: МИА

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Грција бара од Нимиц да се разјасни кој од Македонија преговара за името   

Вратете се на почетокот Go down
 
Грција бара од Нимиц да се разјасни кој од Македонија преговара за името
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Македонија и свет :: Политика и вести :: Македонија-
Отиди до: