CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Вашите песни

Go down 
АвторПорака
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Вашите песни   Саб Ное 01, 2008 2:53 pm

Еве, за почеток, јас ќе придонесам со една своја песна, а понатаму постирајте ваши песни на било која тема, освен љубовна (љубовните ќе ги постираме во темата љубовни текстови).

СОНУВАМ ЗА ДОБРИТЕ ВЕТРИШТА НА ИДНИНАТА

Ноќта го спушти својот темен ѕвон
градот потонува во првиот сон,
јас на балконот молкум седам
и приказна чудна за сегашноста предам.
Во реката блиска риби грбно пливаат,
Гранките на дрвјата од болка се свиваат.
Едно мало дете срцето го пече,
Од загаден воздух и нездрава храна лекарот му рече.
Над земјата непријатна миризба се шири,
Ќе се најде ли некој ова да го смири?
И кога би имала некоја чудна моќ,
В оваа темна и студена ноќ,
Да навлезам во дом секој
Што би видела – само злоба и прекор.
Секој со секого секаде се кара,
Никој не ја почитува татковината стара.
Неслога владее со овој свет,
Се храниме со олово наместо со мед.
И коолку сакам да добијам крилја,
Па да летнам повисоко од една милја,
Потоа да се вивнам во небото вишно,
Па да викнам гласно, а скришно:
- СТОЈТЕ, застанете! Зар не гледате каде ова нè води?!?
Тргни чекор напред, наместо два назад да изодиш!
Па пак да се спуштам на балконов прост
И да го пречекам ангелот-гост
Кој ќе дојде како ветар од бога
И на земјата ќе донесе мир и слога.
И секој до секој сложно ќе стои
И небото повторно в сино ќе го бои.
Наместо хелиум и сулфур
Ќе расцвета трендафил во силен пурпур.
И сè ќе биде добро, секој ќе се смее,
Сонцето повторно силно ќе грее.
Галеб бел пак порака ќе носи,
Ќе нема деца гладни и боси.
Задоволен човекот песна ќе пее,
Ноќе месечината светла ќе ни се смее.
Знам дека не е лесна судбината,
Но заедно можеме да ја смениме иднината.
Ако секој сонува само за убави нешта
Ќе нè изненади иднината нас
Ќе дојдат тие убави ветришта
Ќе се живее среќно и ќе го најдеме нашиот спас!

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Вашите песни
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Забава и култура :: Уметности :: Литературна секција-
Отиди до: