CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Брат Љубе и Брат Јохан

Go down 
АвторПорака
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Брат Љубе и Брат Јохан   Саб Ное 08, 2008 5:14 pm

Брат Љубе и Брат Јохан се Македонската гордост.се разбира заедно со сите бранители и специјални единици кои не го жалеа својот живот за да ја одбранат својата татковина.И Брат Јохан


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Брат Љубе и Брат Јохан   Вто Ное 11, 2008 11:54 pm

Луѓе дај пишувајте нешто за нашите ХЕРОИ
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Брат Љубе и Брат Јохан   Нед Ное 16, 2008 2:39 pm

Кој е Љубе Бошковски???

Роден е на 24 октомври 1960 година, во тетовското село Челопек. По професија е дипломиран правник. Оженет е со Виолета од село Брезница, скопско. Има два сина и ќерка.

Професионалната кариера на правник ја почнал во Ровињ, Хрватска. Од 1991 година е претседател на задграничниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за Хрватска. Таму живеел повеќе од 15 години. Во Ровињ прво дошол неговиот татко, пренесувајќи го бизнисот-производство на копчиња, патенти и други производи за текстилната индустрија од Македонија во Хрватска.

Бошковски во Бале го изградил и ресторанот "Лав", каде се служат македонски специјалитети.
Уште во осумдесеттите години, како и татко, му станал противник на социјалистичката власт во Македонија и СФРЈ. Бил смртен непријател на Југославија, односно се залагал за независна Македонија.

Веднаш по дипломирањето во 1985 година, поради проблемите со македонските комунисти, заминал за Хрватска каде се надевал на поголема слобода. Но, неговите отворени критики како и врските со македонските антикомунисти во Германија, наишле на реакција и од тогашниот Сојуз на комунисти на Хрватска. Кон крајот на осумдесеттите бил уапсени од загребската полиција поради националистичка активност, но набрзо бил ослободен.

Во 1998 година, по победата на ВМРО-ДПМНЕ, најголемата десничарка партија во Македонија, на парламентарните избори, назначен е за заменик-директор на Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање. Во 2000 година е именуван за државен секретар во МВР, а во мај 2001 стана министер за внатрешни работи. На последните парламентарни избори е избран за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ.

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Брат Љубе и Брат Јохан   Нед Ное 16, 2008 2:40 pm