CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Што прават кинески хакери..

Go down 
АвторПорака
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Што прават кинески хакери..   Пон Ное 10, 2008 7:35 pm

Овој викенд се одвиваше масивна хакерска кампања со закачување штетни линкови на скоро 10.000 сервери. „Само во последниве два дена преку 10.000 сервери, главно од западна Европа и Америка беа хакирани. Се уште не знаеме кој го прави ова.“ пишува на сајтот на Kasperski Lab -произведителот на безбедносен софтвер.

Напаѓачите користат SQL напад и додаваат JavaScript кодови на хакираниот сајт кој што ги пренасочува до еден од шест сервери, конкретно до сервер во Кина кој пак врши неколку напади напаѓајќи ги грешките (читај: дупки) во Firefox, IE, Flаsh Player и Active X. Доколку не се санира проблемот се инсталираат спајвер и тројанци на компјутерот на жртвата.
По завршување на претседателската кампања во САД се откри дека кампањата на Обама и Белата Куќа биле хакирани и биле преземени неколку важни документи. Во неделата ФБИ и Тајната служба рекоа дека нападите потекнуваат од Кина, но додадоа дека се уште не се знае дали хак-нападите се направено од владата на Кина или од поединци.

Интересно во саботата имаше нова вест - беше обелоденето дека кинески хакери често влегувале во мрежата на Белата куќа и преземале важни фајлови во неколку наврати. Исто така минатата година Кинеската армија го хакираше Пентагон.

Со хакерскиот викенд и со претседателските кампањи, прстот се покажува на хакерите од Кина. Но и во двата случаеви се прецизира дека „се уште не се знае кој ги врши“, односно се вели дека можеби зад тие хакерски напади не стои владата на Кина која има стриктна контрола на интернетот.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Што прават кинески хакери..   Пон Ное 10, 2008 8:49 pm

цццц, што се нема да чуе човек.

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Што прават кинески хакери..
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Компјутери и технологија :: Интернет и мрежи-
Отиди до: