CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 15 интересни факти за човечкиот организам

Go down 
АвторПорака
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: 15 интересни факти за човечкиот организам   Вто Ное 11, 2008 6:44 pm

1.Десничарите се посклони да ја џвакаат храната на десната страна, а левичарите на левата.
2.Кога човечкиот организам ќе дехидрира, се исклучува механизмот за жед.
3.Џвакањето мастики го спречува солзењето при лупење кромид.
4.На јазикот нема никакви бактерии само кога неговата боја е розова. Ако е бел, тоа значи дека има тенок слој бактерии на него.
5.Зеницата на окото се проширува до 45 проценти кога личноста гледа нешто пријатно.
6.Корнеата на окото е единствениот дел од човечкиот организам кој не се снабдува со крв, а кислородот го зема директно од воздухот.
7.На просечен човек кој престанал да пуши, му е потребно еден час помалку спиење.
8.Смеењето го намалува нивото на хормоните за стрес и го зајакнува имунолошкиот систем. Шестгодишно дете се смее просечно 300 пати на ден, додека возрасните 15-100 пати.
9.Сината боја има исто така смирувачки ефект и предизвикува лачење на смирувачки хормони.
10.Звукот на море кој се слуша од школка, всушност е звукот на крвта која поминува низ вените од увото.
11.Со секое кивнување, по една мозочна ќелија умира.
12.Кога некој ќе поцрвене од срам, му поцрвенува и стомакот.
13.Звукот кој се слуша при „пукањето на прстите“, е всушост пукање на балончиња од азот.
14.Човечката коса и нокти продолжуваат да растат и по смртта.
15.Интелегентните луѓе имаат поголема количина на цинк и бакар во косата.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: 15 интересни факти за човечкиот организам   Вто Ное 11, 2008 10:25 pm

Јас се смеам 400 пати на ден хахахха
а за ова 12тото ... многу интересно
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Dimce*

avatar

Male Број на мислења : 431
Age : 30
Локација : Skopje(Topansko city)
Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: 15 интересни факти за човечкиот организам   Вто Ное 11, 2008 10:38 pm

многу интересни факти,инаку јас најпотполно се согласувам со зеницата на окото,црвењеето и смеењето.... What a Face cherry Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://dime-top.hi5.com
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: 15 интересни факти за човечкиот организам   Вто Ное 11, 2008 11:01 pm

Мислам дека овде можам да ставам нешто и за мозокот

Неверојатни факти за човечкиот мозок!

Низ историјата се среќаваме со многу митови и факти за човечкиот мозок. Сега е откриено дека тоа се само неточни податоци.


Дали луѓето со поголем мозок се поинтелегентни? Прашањата како ова ги мачи луѓето со векови, митовите како оној дека луѓето користат само 10 проценти од мозокот ги разоткриле водечките светски неуролози Sandra Aamodt и Sam Wang во новата фасцинантна книга "Добредојдовте во својот мозок". Објасниле некои од тајните на нашата сива материја.

Факт: Не можете сами да се скокоткате!
Кога лекар прегледува скокотлив пациент, ја става на својата рака дланката на пациентот, и тоа го спречува скокоткањето. Зошто? Затоа што мозокот следи што се случува околу вас. Пациентот нема да го почувствува скокоткањето бидејќи мозокот ќе претпостави дека го допира неговата рака.

Мит: Користиме само 10 проценти од мозокот!
Иако половина од светската популација го мисли тоа, вистина е дека го користиме целиот мозок секој ден. За мит, кој се задржал толку долго, погрешно е што го слушаме само она што сакаме да го слушнеме. Проучувањето на мозокот покажало дека и за наједноставните задачи се активира цел мозок.

Факт: Со прозевањето го будиме мозокот!
Прозевањето го поврзуваме со поспаноста и досадните активности, но вистина е дека не разбудува. Самото прозевање внесува воздух во белите дробови и кислород во крвта што не одржува будни. Интересно е тоа дека прозевањето навистина е заразно, но само кај луѓето. Не се знае точно зошто.

Мит: Слепите луѓе слушаат подобро!
Докажано е дека слепите луѓе не слушаат подобро од оние што гледаат. Но вистина е дека имаат подобра меморија. Бидејќи не можат да се наслонат на видот, мораат се да запомнат и така го имаат изострено делот од мозокот кој е задолжен за тоа.

Факт: Игрите на компјутер ни помагаат да вршиме повеќе работи одеднаш!
Воените игри, кои родителите најмногу ги мразат, не обврзуваат да следиме повеќе работи од еднаш. На тој начин го тренираме мозокот за вистинскиот живот.

Мит: Оние со поголем мозок се попаметни!
Големината на мозокот не ја одразува вашата интелегенција.

Факт: Физичката активност го одржува вашиот мозок во форма!
Како што вашето тело старее, така потешко носи кислород до мозокот. Физичката активност, како брзото одење најмалку 30 минути по неколку пати во неделата, ќе го подобри вашиот крвоток.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Dimce*

avatar

Male Број на мислења : 431
Age : 30
Локација : Skopje(Topansko city)
Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: 15 интересни факти за човечкиот организам   Сре Ное 12, 2008 2:47 am

еј оваа слика од тебе гока..ја почитувам,еве зашто...на пример некој може да има глава колку едно тенџере,а мозокот да не му функционира што се вика ама ич...хаха.а некој може да биде мало човече и да има мала глава(поточно ова се однесува на кинезите зашто знаеме дека се најнизок народ) и според висината и главчињата може да се кажат дека се мали во споредба со другите луѓе,но гледате колку се само напредни,измислија неверојатни технологии овие последни години,што за мене им пружам рака...декоја чест на народот Smile Idea
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://dime-top.hi5.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: 15 интересни факти за човечкиот организам   Чет Ное 13, 2008 8:02 pm

Цитат :
15.Интелегентните луѓе имаат поголема количина на цинк и бакар во косата.

Значи ли ова дека имам бакарна коса? хахххахаххаха

А иначе стварно интересно факти, и првите и вторите Smile

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: 15 интересни факти за човечкиот организам   Пон Дек 29, 2008 4:35 pm

3.Џвакањето мастики го спречува солзењето при лупење кромид.
баш ке го пробам ова
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: 15 интересни факти за човечкиот организам   

Вратете се на почетокот Go down
 
15 интересни факти за човечкиот организам
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Дом и семејство-
Отиди до: