CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Никола Јонков Вапцаров

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Никола Јонков Вапцаров   Нед Ное 16, 2008 10:24 pm

Никола Вапцаров (Банско, Бугарија, 24 ноември, 1909 - Софија, Бугарија 23 јули 1942), македонски и бугарски пролетерски поет и револуционер.

Основното образование завршил во родниот град. Од 1924 до 1926г. се школувал во гимназијата во Разлог. Овде го публикува своето прво поетско дело - стихотворбата Кон светли идеали (бугарски: Към светли идеали) (в."Борба",№10, 15 јуни 1926г.). Татко му, Јонко Вапцаров, го испраќа во Морското машинско училиште во Варна (1926 - 1932). Во 1932 година го завршува Морнарско-машинското училиште во Варна и плови со бродот "Дрзки", дури во април и мај 1932г. Прво работи на еден трговски брод како морнарички техничар и со бродот "Бургас" ги посетува Цариград, Фамагуста, Александрија, Бејрут, Порт Саид. Негова мечта е да учи литература, но материјалната положба на неговите родители тоа не му го дозволува. Напуштајќи го бродот се вработува како машински техничар во фабрика за хартија. Се вработува во фабриката "Бугарска горска индустрија" АД во селото Кочериново како ложач и механичар. Станува член на Друштвото на бугарските писатели.

Претседател е на синдикатот. Отпуштен во 1936 после тешко невработување (тогаш умира и единствениот негов син - Јонко) работи како техничар во фабриката на браќа Бугарчеви во Софија. Потоа работи како ложач во "Бугарски државни железници" (БДЖ) и во Софискиот општински екарисаж. Еден од создавачите на Македонскиот литературен кружок.

Во тој временски интервал (1936-1942) Вапцаров ги создал најзначајните стихови. Колку што е активен во непосредната револуционерна работа, исто толку е интензивен и во својата литерарна дејност: во 1940 година ја издава својата прва и последна поетска збирка "Моторни песни", основач е на напредниот литерарен младински весник "Литературен критик", еден е од иницијаторите на македонскиот литературен кружок во Софија.

Во 1940 собира потписи низ Пиринско во тнр. "Соболева акција". Затоа е уапсен, суден и интерниран во Годеч. По враќањето од Годеч (септември 1941г.) зема учество во саботажи против германските војски, снабдување со оружје, набавка на документи и соби за илегалци. Работи како раководител на централната воена комисија на ЦК на Бугарската комунистичка партија. Уапсен за таа работа, во март 1942, на 23 јули е осуден на смрт и истата вечер стрелан од страна на бугарските фашисти, заедно со Антон Иванов, Антон Попов, Атанас Романов, Георги Минчев и Петар Богданов на Гарнизонското стрелиште во Софија.
Членска карта на Вапцаров од Друштвото на бугарските писатели
Членска карта на Вапцаров од Друштвото на бугарските писатели
Свитетелство на Вапцаров од Морнарско-машинското училиште во Варна, Бугарија
Свитетелство на Вапцаров од Морнарско-машинското училиште во Варна, Бугарија
ВВМУ "Никола Вапцаров" - Варна, Бугарија
ВВМУ "Никола Вапцаров" - Варна, Бугарија

Единствената стихозбирка Моторни песни ја издава во 1940г. Неговите стихотворби се преведени на повеќе од 50 јазици.

Посмртно е добитник на почесна Меѓународна награда за мир (1952г.). Во своето творештво Вапцаров пишува исклучиво на бугарски јазик.

Неговата внука Маја Вапцарова е бугарска режисерка која има снимено над 50 филмови.

”Ние сме Македонци. Затоа и нашето творештво треба да биде во служба на македонската кауза" (Извор:Никола Вапцаров ,,Реферат,, ,1939)”
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Никола Јонков Вапцаров
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: