CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“

Go down 
АвторПорака
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Пон Ное 17, 2008 4:52 pm

мериканската верзија за Дедо Мраз, или Свети Николас оригинално доаѓа од Данската верзија наречена Sint Klaas. Данците кои живееле во Њујорк ја донеле оваа весела традиција во Америка:

- Весел стар човек со црвено-бела облека.
- 8 летечки елени, на кои подоцна им се придружува и Рудолф, црвеноносиот елен.
- Дом лоциран некаде близу Северниот Пол.
- Навика да полни чорапи со подароци на ноќта на 24 Декември.
- Навика да влегува во домовите преку оџаци.

Најважен извор за оваа модерна верзија на Дедо Мраз која сите ја знаеме е поемата „ A Visit From St. Nicholas “, од Clement C. Moore. Ја напишал за неговите деца во 1823, но семејната поема подоцна била објавена за јавноста. Thomas Nast, познат и почитуван сликар, инспириран од поемата, БИЛ ПРВИОТ ЧОВЕК ВО ИСТОРИЈАТА кој го нацртал портретот на денешниот Дедо Мраз, кои сите го знаеме.
Исто така, се верува и дека КОКА КОЛА Компанијата била таа која го креирала денешниот, модерниот Дедо Мраз. (Облеката на Дедо Мраз е со истите бои на логото на компанијата-црвена и бела). Иако ова е негирано, сепак, нема сомнеж дека КОКА КОЛА има голема улога во „ модернизирањето “ на дедото.

Во САД, неговото име е Santa Claus.
Во Кина тој се вика Shengdan Laoren.
Во Англија неговото име е Father Christmas (дедо Божиќ), и има подолг капут и подолга брада.
Во Франција тој е познат како Pere Noel.
Во Германија се вика Christindl, the Christ Child.
Во Бразил и Перу името му е Papa Noel.
Во Италија е Babbo Natale, што значи Татко Божиќ.
Во Мароко тој е познат како Black Peter.
Во Шведска Jultomten е името на човекот кој носи подароци.
Во Холандија тој е Kerstman.
Во Норвешка е познат како Julenissen.

Еве 5 интересни факти кои можеби ќе ве натераат да размислувате поинаку за Дедо Мраз:

1. Ниеден познат вид на елени неможаат да летаат. Но, има 300,000 видови на живи организми кои сеуште не се класифицирани. Да, повеќето од нив се инсекти и бактерии, но сепак, ова не ја исклучува можноста да има летечки елени ( кои само Дедо Мраз ги има видено Smile

2. Има 2 билиони деца на светот ( лица под 18 години ). Но, бидејќи Дедо Мраз не ги посетува Муслиманските, Еврејските, Будистичките и Хинду децата, тоа ја смалува неговата работа, и му преостануваат околу 378 милиони деца. Просечно, по 3.5 деца во домаќинство, тоа се 91.8 милиони домови. И да се претпостави дека има барем едно „ добро и умно “ дете во семејството.
( според Светското биро за популација )

3. Дедо Мраз има 31 час да работи за Божиќ, благодарение на различните временски зони и ротацијата на Земјата, претпоставувајќи дека тој патува од Исток кон Запад ( што звучи логично ).Тоа се 822.6 посети во секунда. Значи, тој има 1/1000 дел од секунда да се паркира, да излезе од санката, да се симне долу по оџакот, да ги наполни чорапите, да ги протресе останатите подароци под елката, да изеде се што има преостанато од храната, да се врати назад по оџакот, повторно да се качи на санката, и да продолжи во следната куќа.

Претпоставувајќи дека тој оди во секој од овие 91.8 милиони домови, тоа се 0.78 милји од дом, значи целосното патување е 75.5 милиони милји. Тука не се пресметани паузите при тоа патување, плус јадење итн. Тоа значи дека санката на Дедо Мраз се движи со 650 милји во секунда, 3000 пати колку брзината на звукот. Колку за споредба, најбрзото возило направено од човекот се движи со 27.4 милји во секунда, а „ стандарден “ елен може да трча најмогу 25-30 милји во секунда.

4. Тежината на санката е уште еден интересен момент. Да речеме дека секое дете добива подарок не поголем од еден медиум сет на ЛЕГО коцки. Тоа значи дека санката тежи 321300 тони, не сметајќи го Дедо Мраз, кој е опишан како претежок. На земја, елен може да влече товар не потежок од 13 килограми. Дури и да речеме дека „ летечки елен “ може да влече 10 пати повеќе, работата неможе да се заврши со 8, па дури ни со 9 елени-ќе требаат 214200 елени! А тоа нормално, би ја направила и санката потешка. Повторно, колку за споредба, тоа е 4 пати поголема тежина од носачот на авиони Queen Elizabeth.

5. 353000 тони патувајќи со брзина од 650 милји во секунда создаваат огромен воздушен отпор. Ова би го „ вжештело “ еленот исто како и вселенските шатлови кога влегуваат во Земјината атмосфера. Тоа значи, би изгореле во пламени, изложувајќи го еленот позади нив. Целиот „ тим на елени “ би „ исчезнал “ за 4.26 илајдити дел во секундата. Дедо Мраз, во меѓувреме, ќе биде изложен на центрифугални сили 17500.06 пати поголеми од гравитацијата.
Заклучок-АКО Дедо Мраз некогаш носел подароци на Божиќната вечер, тој сега е мртов.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Пон Ное 17, 2008 5:01 pm

ХАХА ЗАКЛУЧОКОТ Е ЗАКОН !
кој верува во дедо мраз ? само малите деца ама јас кога бев мала не верувавVery Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Пон Ное 17, 2008 5:53 pm

не лажи! Smile

Интересна статија..

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Пон Ное 17, 2008 6:00 pm

[G]irL4[E] напиша:
не лажи! Smile

Интересна статија..

најискрено не лажам ... ама нека се малите деца нека се радуваат и тоа е еден интересен дел од животот
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Пон Ное 17, 2008 6:01 pm

јас уште верувам во дедо мраз :Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Пон Ное 17, 2008 6:03 pm

бај д веј вакви теми повеќе одговараат за „сеир“ подфорумот.

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 21
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Пон Ное 17, 2008 7:55 pm

ја кога имав 4 години,некаде околу нова година,имавме грав за ручек.И јас не сакам грав,и реков на мајка ми дека ке јадам нешто друго.Она ми вика дека ако не го изедам гравот,дедо мраз нема да ми даде подарок.И ја сирота,јади,јади грав(тогаш верував во дедо мраз)
абе дедо мраз не постои(т.е. постои за мали деца)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Сре Ное 19, 2008 11:20 pm

Постои дедо мраз и не ги става поклоните во чорапи туку под елка! Smile

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 21
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Саб Ное 22, 2008 9:55 pm

не постои дедо мраз!можеби потоел,ама сега не верувам..
БАРАМ ДОКАЗИ ДАЛИ ПОСТОИ
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 27
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Саб Ное 22, 2008 10:26 pm

Појма немам дали постои а за волја на вистината не сум го видел, но со него сите деца растат нели ???
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Саб Ное 22, 2008 11:34 pm

Да! И никој нема право да им го руши сонот дека постои волшебниот дедо Smile Не треба да се разубедуваат лѓето Wink

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Нед Ное 23, 2008 2:28 am

[G]irL4[E] напиша:
Да! И никој нема право да им го руши сонот дека постои волшебниот дедо Smile Не треба да се разубедуваат лѓето Wink
добро де .. сигурно нема да отидам да им велам на помалите дека нема дедо мраз
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Нед Ное 23, 2008 12:50 pm

не за друго, после ќе те завикаат расипувач на забави хахха

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Нед Ное 23, 2008 1:08 pm

[G]irL4[E] напиша:
не за друго, после ќе те завикаат расипувач на забави хахха
хаха.. абе паметни се новите генерации ... сега да направам анкета половината од нив нема да веруват во Дедо Мраз
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   Нед Ное 23, 2008 10:59 pm

абе јас сум уште дете си верувам,ако не ништо друго се тешам дека во новата година ќе ми донесе среќа затоа што сум бил мирен

_________________
ако имате срце,ако сте хумани и ако го сакате Тоше и неговото дело потпишете се на следнава страна..

http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“   

Вратете се на почетокот Go down
 
Неколку занимливости за „дедото кој сите го сакаме“
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Општи муабети-
Отиди до: