CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Обид за одлагање на решението за името

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Обид за одлагање на решението за името   Пон Ное 17, 2008 11:27 pm

Грчка Влада – Обид за одлагање на решението за името

Атина /17/11/ 21:03

Грчката Влада вечерва оцени дека Владата во Скопје, со покренувањето на постапка пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција, само се обидува да го одложи решавањето на меѓусебниот спор за името.

Македонската Влада денеска поднесе тужба бидејќи Грција на самитот на НАТО во Букурешт, во април годинава, ја спречи поканата за влез на Македонија во Алијансата, со што, според македонските власти, го прекрши делот од Времената спогодба од 1995. година, во која се вели дека Грција нема право да го спречува зачленувањето на земјата во меѓународни институции доколку тоа се одвива под привремената референца ПЈРМ.

Министерството за надворешни работи на Грција вечерва на својата веб страница ја објави изјавата на својот портпарол Јоргос Кумуцакос, кој укажува дека Грција не ја прекршила Времената спогодба.

Тој појасни дека Владата во Македонија „го отфрлила неодамнешниот пакет идеи... на ОН(за решавање на спорот со името) и ја продолжува тактиката на одолговлекување“.

„Македонија и порано флагрантно прекрши повеќе темелни и за неа обврзувачки одредби(од Времената спогодба)... и темелните начела на добрососедство“, возврати Кумуцакос, кој најави дека Грција во судот во Хаг ќе поднесе докази за тоа.

Со обраќањето до Меѓународниот суд на правдата, „скопската Влада уште еднаш потврдува дека не е заинтересирана за брзо решавање на спорот околу името“, укажува Кумуцакос, додавајќи дека и покрај тоа „Грција ќе остане доследна на процесот под покровителство на ОН за изнаоѓање на обострано прифатливо решение за името“.

Најголемата опозициона партија во Грција ПАСОК вечерва оцени дека „националистичкото раководство во Скопје очигледно ги води во ќорсокак напорите за решавање на проблемот со името“.

ПАСОК ја критикуваше и грчката Влада дека „ја скопјанилизирала надворешната политика заради внатрешно-политички потреби“ и дека за тужбата на соседот дознала од медиумите.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Обид за одлагање на решението за името
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Македонија и свет :: Политика и вести :: Македонија-
Отиди до: