CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Како да заклучите фолдер без користење на програма

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Како да заклучите фолдер без користење на програма   Вто Ное 18, 2008 5:21 pm

Еден интересен начин како да заклучите некој фолдер без никаква програма. Доволно е само следниот код да го копирате во Notepad и да го зачувате со наставка .bat Еве го кодот:
cls
@ECHO OFF
title Folder Personal
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
if NOT EXIST Personal goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Dali ste sigurni deka sakate da go zaklucite folderot(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Personal "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Vnesete pasvord za da go otklucite folderot
set/p "pass=>"
if NOT %pass%==password goto FAIL
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Personal
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Invalid password
goto end
:MDLOCKER
md Personal
echo Personal created successfully
goto End
:End

Во редот каде што пишува

if NOT %pass%==password goto FAIL

зборот password заменете го со лозинка по ваш избор. Откако ќе го зачувате овој текст во .bat фајл стартувајте го. Ќе ви се отвори заклучениот фолдер. Ставете ги фајловите внатре. Oткако ќе завршите и ќе сакате да го заклучите фолдерот кликнете двапати на .bat фајлот кој претходно го креиравте. Следува прашање дали сакате да го заклучите фолдерот. Внесете "Y"(тоа значи дека се заклучува). Кога ќе сакате да го отклучите фолдерот кликнете 2пати на .bat фајлот,ќе биде побарана лозинката, Внесете ја и готово.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Dimce*

avatar

Male Број на мислења : 431
Age : 30
Локација : Skopje(Topansko city)
Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Како да заклучите фолдер без користење на програма   Вто Ное 18, 2008 5:41 pm

браво браво гока па ти ќе бидеш прав мајстор за комјутери... lol!

позз и мама ми рече со тебе да се дружам,зашто си многу интелигентна........хаха
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://dime-top.hi5.com
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Како да заклучите фолдер без користење на програма   Вто Ное 18, 2008 5:51 pm

Гока секоја чест одма го пробав ова закон е ти учи школо информатичко ке те донесеме да предаваш во коце и така веке имаме една од Струмица нека има две што има врска SmileSmileSmile cheers
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Како да заклучите фолдер без користење на програма   Вто Ное 18, 2008 6:54 pm

благодарам ... ама сепак има интернет за да научите и вие такви работи .. па еве ви Wink и јас сум научила од интернет Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Како да заклучите фолдер без користење на програма   

Вратете се на почетокот Go down
 
Како да заклучите фолдер без користење на програма
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Компјутери и технологија :: ОС и програми-
Отиди до: