CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Кој ги изградил пирамидите

Go down 
АвторПорака
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Кој ги изградил пирамидите   Сре Окт 22, 2008 9:40 pm

Ајде да го видиме вашето мислење , кој според вас ги изградил пирамидите
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Сре Окт 22, 2008 9:41 pm

лани го учев тоа и види мајката...заборавив!дај кажете за да се потсетам инаку 1 не ми бега,,
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Пет Окт 24, 2008 2:07 pm

Па пирамидите се на еѓипќаните како што знам јас
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Нед Окт 26, 2008 1:40 am

хах...пирамидите ги граделе Египќаните. Поточно ако сакате и подробно ќе ви објаснам за тоа. И пред се’ да напоменам дека пирамидите не се некојаси мистерија.

Првиот фараон кој со својата креативност создал слика за својата гробница бил Зозеф или Џосеф како што уште се нарекува. Тој на робовите кои ги заробувал во текот на војните (робови биле поробените војници ли граѓани кои не плаќале данок) им наредил да изградат пирамида и лушето сакале-нејќеле-морале! И изградиле.

И потоа по негов пример многумина граделе пирамиди. Поради нивната цврста градба и големата умешност на некои главни мајстори кои учествувале во градбата, пирамидите опстанале до ден денес, не премногу видно оштетени од забот на времето.

Најголемата пирамида е пирамидата во Гиза, едното од седумте светски чуда, изградена од фараонот Кеопс. Се градела повеќе од 30 години од врвни Египетски мајстори, како и од мајстори доведени од други земји доведени за таа прилика.
Пирамидата во почетокот била висока 145,75m, но со текот на годините врвот е
срушен и е намален за околу 10m. Аглите на страните кон основата
изнесуваат 51°51‘. Секоја страна од пирамидата е прецизно ориентирана
кон четирите страни на светот.
Должината на страните во основата на пирамидата се 229m. Целата градба
се состои од приближно 2.300.000 камени блокови од кој секој блок тежи
повеќе од 2. Истите се носени со чамци од Каменоломот од левата страна на реката Нил и тоа само во пролет кога реката се излевала. Се верува дека целата градба траела цели 20 години и ја граделе 100.000 луѓе.
На северната страна е влезот во внатрешноста кој води низ ходници,
пролази, галерии, па сè до кралската гробница која е во средината на
самата пирамида и е изработена од црвен гранит со неверојатна прецизност на блоковите. Саркофагот е изработен од истиот гранит и со истата прецизност и е само 1cm потесен од влезот во гробницата.
За да ја разбереме големината на Кеопсовата пирамидата, просторот е голем како катедралата Св. Петар во Рим и катедралите во Милано и Лондон заедно. Со каменот со кој што е изградена може да се обиколи цела Франција со ѕид висок 3m и широк 30cm.

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
??????
ГостинПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Нед Окт 26, 2008 11:47 am

а мене можеш ли да ми го објастиш ова:
има направено експеримент земено е едно јаболко и поделено е на два еднакви дела и едниот дел е оставен внатре во средината на пирамидата а другиот дел е оставен надвор под исти услови како и внатре (температура влажност) но сепак јаболкото кое е внатре станува свежо и по три недели одкако е ставено внатре а јаболкото надвор веке почнува да трули....
Вратете се на почетокот Go down
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Нед Окт 26, 2008 2:39 pm

и јас мислам дека е на египчаните , но сепак едно не ми е јасно .. таму времињата се менуваат , којзнае пред колку време се изградени и пак .. 1 камен не е помрднат од пирамидата .. ова стварно ме чуди
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Нед Окт 26, 2008 4:34 pm

колку повеќе читам за пирамидите толку повеќе неодговорени прашања се раѓаат .. се мачам да сватам многу работи кои се некако како надприродни
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Нед Окт 26, 2008 4:51 pm

Lover20 напиша:
а мене можеш ли да ми го објастиш ова:
има направено експеримент земено е едно јаболко и поделено е на два еднакви дела и едниот дел е оставен внатре во средината на пирамидата а другиот дел е оставен надвор под исти услови како и внатре (температура влажност) но сепак јаболкото кое е внатре станува свежо и по три недели одкако е ставено внатре а јаболкото надвор веке почнува да трули....

Прв пат слушам за ова и морам да признаам не знам да го објаснам. Иако мене, кај старите Египќани почудна мие мумификацијата отколку градбата на пирамидите. Од просто една причина: како можеле да го откријат хемискиот состав на супстанцата со помош на која телата нема да се распаднат?!

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Вто Окт 28, 2008 3:39 pm

мене ми текнува кога во петто одд. учевме за пирамидите,и наставникот ни кажа дека пирамидите се гробници на фараоните.Во пирамидите оставале облека од фараонот,оружје...едноставно се што имале целиот живот
П.С. Еѓипќаните ги изградиле
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Вто Окт 28, 2008 10:33 pm

леле браво дај сеа рачето петка да ти пишам..мое мислење..еѓипјаните биле мрднат народ бе..не ми е јасно како можеле толкави плочи од камен ги мкнеле..секоја чест..не за џабе се едно од 7-те светски чуда
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Сре Окт 29, 2008 10:31 pm

Си имале техника некоја највероватно, не е можно на раце да носеле камења тешки со тони!

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Саб Ное 15, 2008 10:30 pm

не ми треба петка на раче...не за џабе имам петка историја
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Пон Ное 17, 2008 3:47 pm

Еве од Египет некои слики...мноооогу воодушевувачки градби..


египет ноќекефренова пирамида
Степенеста пирамида
бахари
храмот на Hachepsut
под вода во ЕгипетОстровот СанрајсОстровот Тиран
Каиро

Луксор Нил Храм
Рајско острово
Храмот во Карнак


поглед на кулата
сфинга
_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Plavuska

avatar

Број на мислења : 394
Registration date : 2008-10-23

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Пон Ное 17, 2008 3:49 pm

WoooooW preubavi sliki...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Пон Ное 17, 2008 4:10 pm

мило ми е што ти се свиџаат Smile

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!


Последната промена е направена од [G]irL4[E] на Сре Ное 19, 2008 11:38 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Пон Ное 17, 2008 8:12 pm

ааа ми се оди...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Пон Ное 17, 2008 8:18 pm

Ane напиша:
ааа ми се оди...
аа секако ќе организираме да се прошетаме до таму Wink
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Сре Ное 19, 2008 11:40 pm

Go Ka напиша:
Ane напиша:
ааа ми се оди...
аа секако ќе организираме да се прошетаме до таму Wink

Кај? Во Египет? What a Face Shocked affraid Сте одлепиле Smile у позитивна смисла хеххе

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Чет Ное 20, 2008 2:02 am

[G]irL4[E] напиша:

Кај? Во Египет? What a Face Shocked affraid Сте одлепиле Smile у позитивна смисла хеххе
зошто бре ? Се се може ако се сака Wink ние сме многу оптимисти дека ќе одиме некој ден Wink
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Саб Ное 22, 2008 2:50 pm

така треба така треба Smile

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Пон Дек 29, 2008 4:52 pm

ке одиме,нормално
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Вто Дек 30, 2008 7:56 pm

КЕ одите сигурно јас знам ама на сон хахахах Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Вто Јан 13, 2009 4:32 am

Сон во Египет...добар наслов за книга хаххах ништо повеќе

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Сре Јан 14, 2009 5:34 pm

Хехе треба да започнеме со работа на таа тема
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   Сре Јан 14, 2009 6:20 pm

нема да ви оди тешко изгледа. Саржо ќе ви најде историски податоци хахха

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Кој ги изградил пирамидите   

Вратете се на почетокот Go down
 
Кој ги изградил пирамидите
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Мистерии-
Отиди до: