CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Андон Тошев Стојанов (Дончо Штипјанчето)

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Андон Тошев Стојанов (Дончо Штипјанчето)   Саб Ное 22, 2008 12:25 am

Роден е во с.Ерџелија, Штипско во 1867 година. Тој познат како Дончо Штипјанчето. Зел активно учество во револуционерната дејност од самиот почеток на основањето на ќелија на ТМОРО во Штип. Во состав на ќелијата работела тајна работилница за бомби. Во 1897 година било одлучено Дончо да пренеси бомби и муниција за Битолскиот револуционерен округ. Пред самиот влез за Битола бил откриен од турските колџии, приведен во полициска станица, и подложен на страшни измачувања. По неговата непокорливост, и во недостиг на докази, бил осуден на сто и една година тешка робија, но подоцна бил амнестиран.

По пуштањето од затвор, се вратил во Штип, а околу 1913 година со семејството се преселил во Ќустендил, Бугарија.

Умре на 15 април 1931 година во Ќустендил.

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Андон Тошев Стојанов (Дончо Штипјанчето)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: