CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Георги Баждаров

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Георги Баждаров   Саб Ное 22, 2008 12:32 am

Роден е на 8 февруари 1881 година во с.Горно Броди, Серско. Се школува во Солун (1896-1899 год.), Битола (1899-1900 год.) и Софија (1907 год.). Учителствува во с. Крушево, Демирхисарско (1900-1901 год), Солун (1908-1913 год.), Варна и Софија. Од 1901 до 1903 год. е четник во четата на Ј.Сандански. Во 1903 година е делегат на конгресот на Серскиот револуционерен округ.

Активно учествува за време на Илинденското востание.

Од 1919 до 1923 год. е главен редактор на в. „Македонија“. На конгресот на ВМРО од 1925 год. е избран за задграничен претставник. Еден е од основачите на МНИ, редактор на „Македонски преглед“, „Учителски глас“, „Искра“ и автор на неколку книги.

Тој е жртва во меѓусобните борби на ВМРО. Убиен е како протогеровист, на 19 септември 1929 година во Варна.


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Георги Баждаров
Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: