CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Георги Ангелов Стојанов - Казепов

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Георги Ангелов Стојанов - Казепов   Саб Ное 22, 2008 12:36 am

Роден е на 21 февруари 1880 година во с.Калиманци, Горноџумајско. Завршил педагошко училиште во Сер (1900 год.) и учителствувал во неколку села и Мелник. Во ВМОРО пристапува во 1900 година.

За време на Илинденското востание се бори во четата на Ј.Сандански. Во 1905 година во Мелник е избран за секретар на околиското раководство на ВМОРО. Во 1906 година формира своја чета, а на конгресот на Серскиот револуционерен округ 1907 година е вклучен во Окружниот револуционерен комитет.

Во 1909 година се наоѓал во одредот Македонци, кои учествувале во симнувањето на султанот Абдул Хамид. Една година подоцна, кога Младотурците сакале да го затворат Ј.Сандански, тој со својот одред ги спречил, опколувајќи го г.Мелник и ослободувајќи го од нивните раце.

Со своја чета учествува во Балканскоте војни.

Во 1920 година е избран за кмет на Мелник.

Бил убиен на 23 септември 1923 година во меѓусебните фракциски борби во тоа време.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Георги Ангелов Стојанов - Казепов
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: