CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Ѓорѓи Сугарев

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Ѓорѓи Сугарев   Саб Ное 22, 2008 12:38 am

Роден е во Битола, во 1876 година. Завршил егзархиска гимназија во родниот град и учитествувал во повеќе места во Македонија. Во ТМОРО се вклучил во 1901 год. Како окружен војвода, со својата чета ги крстосувал просторите на Битолско, Демирхисарско, Ресенско, Крушевско и Прилепско. Учествувал како делегат на Битолскиот револуционерен округ на Смилевскиот конгрес во мај 1903 год.

Ѓорѓи Сугарев активно учествувал во Илинденското востание и се истакнал во повеќе борбени судири со турскиот аскер и башибозук. По востанието останува на теренот и активно работи на обновувањето на Организацијата.

На 23 март 1906 година, предаден од шпионот Петар Лигушев (секретар – благајник на Битолскиот револуционерен комитет), со својата чета паѓа во заседа близу до селото Паралово, кај месноста наречена Чукарите, Мариовско. Во тешката и крвава борба со многубројната турска војска загинала целата негова чета, заедно со Сугарев, кој не сакајќи да падне жив во рацете на турскиот аскер, извршил саможртва.


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Ѓорѓи Сугарев
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: