CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Ѓорче Петров

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Ѓорче Петров   Саб Ное 22, 2008 12:48 am

Ѓорче Петров (Георги Петров Николов) (1864/1865, с. Варош, Прилепско - 28 јуни, 1921, Софија, Бугарија) е македонски револуционер роден во ситно трговско семејство. Се школувал во Прилеп, Битола и Солун. Во солунската гимназија останува до 1885 година кога заради учество во ученичкиот бунт ќе биде исклучен со група од 12 македонски ученици заедно со уште еден друг наш иден револуционер, Пере Тошев.

Престојува во Источна Румелија каде собира финансиски средства за набавка на оружје за идните востанички акции во Македонија. Поради слабото здравје се враќа во татковината како учител во Штип, 1885 година.

Во 1888 година доаѓа во Солун како коректор во основаната печатница на Коне Самарџиев. 1889 година станува учител во скопската гимназија се до 1890 година каде се запознава со владиката Теодосиј, заговорник за обновување на охридската архиепископија. Потоа заминува во Бугарија, време кое се покажува решавачко за создавање на ВМРО. Тој учествувал во испраќањето на ќирџијата Доне со пратки бомби од Штип до Битола.

Во март 1895 година во Солун е кооптиран за член на ЦК на ВМРО каде на Солунскиот конгрес 1896 година заедно со Гоце Делчев добиле задача да го изготват уставот на организацијата. Подоцна со налог на организацијата заминува како задграничен претставник во Софија каде има средби со Ризов и Лапчев кои го уверувале дека населението во Македонија не е спремно само да се бори, да крева востание и дека им е потребна помош од врховниот комитет и од бугарските власти. Единствено тој и Гоце Делчев ќе се спротивстават за кревање на Илинденското востание поради неговата неподготвеност и избрзаност. Своите погледи ги образложува во својот весник "Бунтовник" каде во средиштето на неговата идеологија лежи паролата “Македонија на Македонците”.Иако не го подржува, тој учествува во Илинденското востание и тоа со четa во борбите кај прилепско-мариовскиот крај. На Рилскиот конгрес е избран повторно како задграничен претставник на ВМРО во Софија. Во 1896 година кога во Македонија пристигнале претставници од македонскиот врховен комитет на чело со Луков и Сарафов тој вели:'”Ги пречекавме како господ, за да потоа заклучиме дека не заслужуваат никакви почести”. Станува збор за сосема друга спротивна политика кои ја водиле отцепените претставници, наречени врховисти.'
Свидетелство на Ѓорче Петров, "православен бугарин од с. Варош, Македониja."

Заради своите чисто македонски позиции станува најнапаѓаниот член на ВМРО од страна на врховистите.Конечно, како цел на братоубиствената политика во Бугарија на 28 јуни 1921 година е убиен од платениците на Тодор Александров среде градот Софија.


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Ѓорче Петров
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: