CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Иван Гарванов

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Иван Гарванов   Саб Ное 22, 2008 12:50 am

Иван Гарванов e по националност бугарин - родум во Стара Загора. Неговата политичка кариера започнува кога Бугарската егзархија во Солун го создава еволуционисткото „Револуционерно братство“, на чие чело застанува тој како противтежа на револуционерната ВМРО, која ќе ја прошири својата дејност низ Македонија создавајќи свои клонови во Прилеп, Велес, Сер и Кавадарци и поврзувајќи се со Врховниот Комитет во Софија на Борис Сарафов.

Како професор во Солунската егзархиска (машка) гимназија во септември 1899 година благодарение на Сарафов станува член на Солунскиот окружен комитет. Сепак неговиот продор во највисокото раководство на организацијата се остварува зимата 1901 година кога, по избувнувањето на познатата Солунска провала, Иван Хаџи Николов му ги предава печатот, шифрите и другите документи на организацијата. Тогаш тој се прогласува за самонаречен претседател на ЦК на ВМРО и користејќи ја оваа функција го свикува Солунскиот конгрес( јануари, 1903 година) со цел да се донесе решение за кревање на предвремено востание, убедувајќи ги делегатите дека во случај на неуспех, неговата татковина сигурно ќе им пружи помош.

Тоа е всушност негов перфиден обид: со форсирањето на востанието и неговиот неизбежен пораз сосема да ја растури организацијата, бидејќи сите боем ќе се уверат дека без помош на Бугарија, македонците не се во состојба да ги остварат своите стремежи кон ослободување на својата татковина. Тој е непризнаен од страна на Гоце Делчев и Ѓорче Петров претседател на ЦК на ВМРО токму заради својата врховистичка политика према Македонија.Тој зема учество во работата на Рилскиот конгрес кога ќе биде откриена неговата вистинска улога и ќе биде исфрлен од раководството на ВМРО. Затоа пак цврсто се сврзува со нејзиното десно крило на Христо Матов и Борис Сарафов станувајќи нејзин активен член, организатор на врховистички чети што ја оперирале Македонија.

Приврзник е на идејата за „ автономна Македонија но само како преодна фаза на патот кон нејзиното целосно анектирање кон Бугарија. Убиен е на 28 ноември 1907 година во Софија од страна на Тодор Паница, врз основа на претходно изречената пресуда од Серскиот револуционерен комитет.


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Иван Гарванов
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: