CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Нострадамус

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Нострадамус   Сре Окт 22, 2008 9:44 pm

Born in the early 16th century, Nostradamus has become one of the world's most widely known and read prophets.

His poetic yet cryptic quatrains are claimed by some to conceal information about future events. He completed a total of 942 quatrains which he organized into Centuries - groups of 100 quatrains (one Century only had 42 quatrains).

Do these writings actually predict the death of popes, rise of tyrants, and natural catastrophes to come?


Nostradamus warned of the TERROR FROM THE SKY around 1999 starting WW III

Nostradamus warned of the FIRE IN THE SKY in the New City around 40 and 5 degrees latitude
(New York is 40.5 degrees)


Има предвидено три големи крвници или антихристи...
Како прв го наведува Наполеон и го сместува во историски точно време...
Втор е Хитлер или Хистер како тој го нарекува и ја има предвидено свастиката,помеѓу другите работи за него...
Трет е некој муслиман или евреј,не сум баш сигурен...
Сите тројца со себе носат светски војни...
Трета светска спрема Нострадамус треба да пукне у сегашнава 2005,да трае 7 години,и по неа да завладее 1000 годишен мир...
Како почеток на 3-та светска го предвидува уништувањето на Градот на крстот во голема печурка(слободен превод) т.е Ватикан.По тоа довчерашни непријатели(УСА и Русија)ке се здружат под знамето на крстот и ке го поразат антихристот.
Сите предвидувања ги има напишано во шифрирани стихови кои стануваат јасни дури откога ке се десат и до сега нема утка...
Сепак,главна порака која се провлекува низ сите е дека од нас зависи што од тоа ке се оствари.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 1:46 am

Абе баба Ванѓа го прошла и Нострадамус...Вангелија Гуштерова, позната како Баба Ванѓа, е една од најпознатите
пророци во историјата. Самото нејзино име Вангелија, преведено од грчки
јазик значи „Гласник од Благословениот Свет“. Нејзините способности за
предвидување се појавиле откако останала слепа како мало девојче и од
тогаш многу луѓе ја бараат нејзината помош.

Баба Ванѓа
лекувала со природни лекови од растенија и цвеќиња, затоа што сметала
дека премногу апчиња не дозволуваат организмот сам да се избори против
болеста. Исто така препорачувала луѓето кои применуваат природни
лекови, да користат растенија и билки од средината и земјата каде
живеат.

Нејзината дарба како јасновидец и претскажувач била
посебна. Таа видела многу работи и покрај тоа што била слепа, можела да
зборува со цвеќињата и да посетува различни места на земјата.

Баба
Ванѓа ги објаснила своите исклучителни способности, со присуство на
невидливи суштества на кои не им го знаела потеклото. Тие и ги давале
информациите за луѓето, и нивниот живот и бил како филм пред неа од
нивното раѓање па сè до смртта.

Таа не се плашела од смртта и велела дека не постои смрт.

„После
смртта телото се распаѓа, како и сè што е живо, но делот од телото,
душата или како да го наречам, не се распаѓа. Зборувате за повторно
раѓање. Не знам што е тоа. Она што останува од човекот, тоа е душата,
која продолжува да се развива во повисоки нивоа и тоа е нејзината
вечност“, вели таа во разговор со еден човек од театарот.

Баба
Ванѓа сметала дека човекот се раѓа за да прави добри дела. Според неа
ниедна лоша работа која ја направил човекот, не останува неказнета.
Секогаш следува казна, ако не на оној кој сторил лошо, се одразува на
неговите деца.

Таа зборувала и за иднината иако не сакала.
Според нејзините кажувања, за 200 години човекот ќе оствари контакт со
браќа по умот од други светови. Дури вели дека многу вонземјани живеат
на Земјата со години и дека се од планетата која на нивен јазик се
нарекува WAMFIM и тоа е трета планета од Земјата.

Баба Ванѓа
почина на 11-ти август 1996 година. Таа ја знаела точната дата на
својата смрт, и пред да почине рекла дека дарба како нејзината
наследило 10-годишно слепо девојче кое живее во Франција и за кое
наскоро ќе слушнеме.

Многу познати политичари, меѓу кои и Хитлер, ја имаат посетено. Тој излегол видно вознемирен од нејзината куќа.

Најстрашните
предвидувања на Баба Ванѓа се за нуклеарната подморница на Русија,
Курск која потона во август 2000 година, за која таа уште во 1980
година предвиде дека ќе предизвика катастрофа.

Таа ги предвидела и нападите на Кулите Близначки во Америка уште во 1989 година каде рекла дека невина крв ќе биде пролеана.

Меѓу останатите предвидувања за иднината се:

2008
- Обиди за атентат на четворица претседатели. Конфликт во Индонезија
кој ќе биде причина за почетокот на Третата Светска Војна.

2010
– Почеток на Третата Светска Војна, во ноември 2010 и ќе трае до
октомври 2014. Ќе почне како обична војна, но потоа ќе биде користено
нуклеарно и хемиско оружје.

2011 – Поради радиоактивното
зрачење, на Северната хемисфера нема да има животни и растенија.
Муслиманите ќе започнат војна со хемиско оружје против Европејците кои
се уште се живи.

2014 – Поголемиот дел од луѓето во светот, ќе имаат рак на кожа и други болести поврзани со кожата. ( како резултат на војните)

2016 – Европа е скоро празна.

2018 – Кина станува новата светска сила.

2023 – Орбитата на Земјата постепено ќе се менува.

2025 – Европа е се уште одвај населена.

2028
– Развивање на нов извор на енергија. Гладот полека престанува да биде
проблем. Се развива вселенски брод со пилоти за Венера.

2033 – Топење на поларниот мраз. Расте нивото на океаните во светот.

2043 - Светската економија е во подем. Муслиманите владеат со Европа.

2046 – Секој орган може да биде произведен. Размената на човечки органи станува секојдневен метод за лекување.

2066
– За време на нападот на Рим, кој е под контрола на Муслиманите,
Америка користи нов метод на развивање на оружја, кој влијае врз
климатските промени, смрзнување.

2076 – Нема класно општество (комунизам).

2084 – Обновување на природата.

2088 – Нова болест. Луѓето остаруваат за неколку секунди.

2097 – Пронајден лек за оваа болест.

2100 – Човечки направено Сонце ја осветлува темната страна на Земјата.

2111 – Луѓето стануваат роботи.

2123 – Војни меѓу помалите земји. Големите земји не се инволвираат.

2125 – Постои глад, и ќе се добијат сигнали од вселената. (Луѓето уште еднаш ќе се сетат на Баба Ванѓа).

2130 – Колонии под вода. (совети од вонземјаните).

2154 – Животните стануваат пола-луѓе.

2167 – Нова религија.

2170 – Голема суша.

2183 – Колонијата на Марс станува нуклеарна нација и бара независност од Земјата.

2187 – Успешно се стопирани две вулкански ерупции.

2195 – Колониите во морињата се целосно снабдени со енергија и храна.

2196 – Комплетно мешање на Азијците и Европејците.

2201 – Термонуклеарните реакции на Сонцето се забавуваат. Температурите опаѓаат.

2221 – Во потрага по вонземски живот, луѓето се соочуваат со нешто застрашувачко.

2256 – Вселенските бродови носат нова застрашувачка болест на Земјата.

2262 – Орбитите на планетите почнуваат прогресивно да се менуваат. Марс е под закана од удар на комета.

2271 – Микс од жолта, црна и бела раса. Нова раса.

2279 – Енергија од ништо. (најверојатно од вакуум или црни дупки).

2288 – Патување низ времето. Нови контакти со вонземјани.

2291 – Сонцето се лади. Се превземаат обиди за негово обновување.

2296 – Сонцето свети. Силата на гравитацијата се менува. Старите вселенски станици и сателитите, почнуваат да паѓаат.

2299 – Во Франција, има партизан кој се крева против Исламот.

2302 – Се откриваат нови важни закони и мистерии за универзумот.

2304 – Мистеријата за Месечината е разрешена.

2341 – Нешто застрашувачко од вселената се приближува кон Земјата.

2354 – Несреќа со едно од човечки направените сонца, ќе резултира со суша.

2371 – Огромна глад.

2378 – Нова и брзо растечка раса.

2480 – Двете сонца направени од луѓето ќе доживеат колапс. Земјата е во темница.

3005 – Војна на Марс. Траекторијата на планетите се менува.

3010 – Комета ќе се забие во Месечината. Околу Земјата ќе има појас на карпи и прашина.

3797 – До оваа година, сè што живее на Земјата, умира. Но луѓето се способни да започнат нов живот на нов ѕвезден систем.
Се извинувам што малце отидоФ офф топик, ама стварно слични ми паднаа ликовиве или личностиве...веќе не знам како да ги наречам а да не погрешам!

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 11:17 am

Баба Ванѓа е од мојот град комшика ми била на времето lol!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 11:31 am

ахх прочитав за оваа глупост на идивиди.ком
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
??????
ГостинПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 11:43 am

hehe sote mozebi ne e glupost mozebi e vsitina taka se zbori deka taa e eden od najgolemite proroci samo sepak ne e na nivoto na nostradamus toj se sto rekol se ispolnilo a i se ispolnuva samo me plasi slednoto nesto sto ostanalo neispolneto "beloglaviot orel i sibirskata mecka"(rusija i usa) ke se spojat i zaedno ke go unistata neprijatelot na coestvoto....toa mi zvuci kako mn zagubeni zivoti a toa neprijatelot na covestvoto (toj predvidel vojna na verita muslimanite protiv hristijanite)
Вратете се на почетокот Go down
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 2:27 pm

а мене најмногу ме загрижува ова глобалново затоплување , уште не се преземаат никакви мерки
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 4:42 pm

S0tE напиша:
ахх прочитав за оваа глупост на идивиди.ком
абе за баба ванѓа тоа не е глупост те уверувам
Таа кога била во полињата како мала била крената од силен ветар ... ветрушка по нашки ... и кога паднала ослепела. И оттогаш почнала да претскажува
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 5:07 pm

Како не е вистина...чудно е како не си го цениме нашето. Ако е Македонка не значи дека не му е достојна на Нострадамус Wink

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
??????
ГостинПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 7:06 pm

neee nie si ja cenime baba vanga ama sepak dalku e od predviduvanjata na nostradamus koj predviduval nekoi raboti sto se slucile i posle 200godini abe go bivalo coekot...hehe
Вратете се на почетокот Go down
??????
ГостинПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 7:07 pm

а братко и мене ме загризува ова затоплувањево абе се превземаат мерки ама баш тие што треба да го почитуваат не го почжитуваат а ние малите мораме тоа е братко кај што има сила нема правдина....
Вратете се на почетокот Go down
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 7:10 pm

Супер е Ванѓа наша, само се има појавено покасно од Нострадамус и зорела на поразбирилив јазик.
Инаку многу сум заинтересирана за предвидувањата на Нострадамус, па ако имате некои информации за блиската иднина предвидени од него, повелете искажете се па да прочитам SmileSmile

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 7:33 pm

па еве на пример .. според него и според Племето Маи .. се предвидува крај на светот на 21 Декември 2012
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 7:39 pm

Аха...а јас како што имам разберено, Нострадамус предвидел дека во 2012 се враќа „силата на Лавот“, а лавот е Александар Македонски bounce
Сепак фала на информацијата.

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 7:40 pm

хмм за ова прв пат дознавам еве од тебе .. интересно
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 7:43 pm

Дај боже да е вистина, ама знаеш што е друго чудно и интересно за полемизирање? Крајната станица на Александар била Индија, зар не се сегашните Авганистанци и Иранци вистинските потомци на Александар?! Да појаснам, војниците кои не се вратиле во Македонија, останале во Индија и таму основале свои семејства, па така таму се продолжила лозата на Античките Македонци. А според Нострадамус, Антихристите се муслиманите кои ќе завладеат со светот, колку за потсетување: Авганистанците се Муслимани!

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Нед Окт 26, 2008 7:44 pm

хмммм интересно ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
MengelE

avatar

Број на мислења : 57
Registration date : 2008-10-24

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Чет Окт 30, 2008 2:10 pm

Според многу предвидувачи и календари се зборува дека 2012 е крајна година.Не дека верувам али ги согледувам фактите само.

А баба Банѓа навистина имала дарба за предвидување. Мене бабами ми кажа дека е од некое село во македонија ( мислам дека ми кажа кавадарци ).Ослепела на 12 годишна возраст.
Кога била мала сите оделе да го жнеат житото а таа седела облечена во капути покрај нивите. Времето нормално било топло и сите и се смееле за постапката. Таа рекла дека причината е бурата што ке дојде. После кратко време заладило многу !
Исто така знаела кои луѓе ке дојдат кај нејзе и ги викала по име ( иако првпат се гледаат ).
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Чет Окт 30, 2008 4:18 pm

MengelE напиша:
Според многу предвидувачи и календари се зборува дека 2012 е крајна година.Не дека верувам али ги согледувам фактите само.

А баба Банѓа навистина имала дарба за предвидување. Мене бабами ми кажа дека е од некое село во македонија ( мислам дека ми кажа кавадарци ).Ослепела на 12 годишна возраст.
Кога била мала сите оделе да го жнеат житото а таа седела облечена во капути покрај нивите. Времето нормално било топло и сите и се смееле за постапката. Таа рекла дека причината е бурата што ке дојде. После кратко време заладило многу !
Исто така знаела кои луѓе ке дојдат кај нејзе и ги викала по име ( иако првпат се гледаат ).
не е од кавадарци ... а за тоа што го рече е точно
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Чет Окт 30, 2008 6:06 pm

Опасна била
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Пет Окт 31, 2008 2:22 am

Е богами опасна...навистина.. Предвидела буквално се’

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Пет Окт 31, 2008 11:41 am

ААма не се остварило се.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Пет Окт 31, 2008 3:16 pm

Сепак жив човек е неможе да погоди се
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Mr V

avatar

Male Број на мислења : 17
Age : 34
Registration date : 2008-10-31

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Пет Окт 31, 2008 3:35 pm

Абе од тоа се што го предвиделе .. колку е вистина толку и не е .. затоа како требало да биде нека биде .. не се глеа многу по тие работи .. барем јас имам такво мислење
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Dimce*

avatar

Male Број на мислења : 431
Age : 30
Локација : Skopje(Topansko city)
Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Саб Ное 01, 2008 4:01 pm

мене ми е чудно да поверувам и во едното и во другото,зашто незнам некогаш ми се чини дека ќе поверувам,ама кога ќе слушнам дека светот уште малце ке се распадне,просто неможам да поверувам зашто така збореа и порано хаха за мене лажги со опашки
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://dime-top.hi5.com
dj_Feuerberg

avatar

Број на мислења : 42
Registration date : 2008-10-23

ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   Вто Ное 04, 2008 3:29 pm

S0tE напиша:
па еве на пример .. според него и според Племето Маи .. се предвидува крај на светот на 21 Декември 2012

aham da za ova ima i film "DOOMSDAY 2012"
a dali ke se prezivee? e toa ke osetime i viime Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Нострадамус   

Вратете се на почетокот Go down
 
Нострадамус
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Мистерии-
Отиди до: