CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Дедо Иљо Малешевски

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Дедо Иљо Малешевски   Саб Ное 22, 2008 12:53 am

Илија Марков Поп-Георгиев или Дедо Иљо Малешевски, познат и како Иљо Војвода е македонски револуционер (роден е 1822, Берово - 17 април 1898, Ќустендил), учесник во Разловечкото (1876) и Македонското (Кресненско) (1878) Востание. Во Република Бугарија тој се смета за бугарски револуционер.

Дедо Иљо Малешевски учествувал во секоја војна против Турската власт, борејќи се и на српска и на руска страна. Доделен му е медал за заслугите во Руско-турската Војна, во која војна учествува со отред кај Ловешко. Во Српско-бугарската војна четата на Дедо Иљо, која на 4 ноември се присоединува кон Радомирскиот отред набројува 120 души.

За заслуги во војната е награден со највисокото воено одликување во Царство Бугарија - златен крст „За храброст“. Во Сан Стефано е член на бугарско-руската делегација по потпишувањето на Санстефанскиот Договор и создавањето на Санстефанска Бугарија како независна држава. Tаму е награден и со уште еден орден „За храброст“.[9] Се борел цел живот во разни битки сѐ до крајот на XIX век, умирајќи од старост.


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Дедо Иљо Малешевски
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: