CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Кирил Прличев

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Кирил Прличев   Саб Ное 22, 2008 1:09 am

Син на Григор Ставрев Прличев и Анастасија Узунова. Роден е во Охрид, на 01.03.1875 година. Тој е син на Григор Ставрев Прличев и Анастасија Узунова.

Во 1896 година учествува како делегат на основачкото собрание на ВМРО во Солун. Во 1901 год. Станува член на ЦК на ВМРО во Солун. За време на Илинденското востание е учесник како војвода бо обединетите чети под раководство на Хр. Чернопеев.

Во три наврати е секретар на Задграничното претставништво на ВМРО. Во 1902 раководено од Г. Делчев и Ѓ. Петров, 1903-1905 раководено од Х. Матов и Х. Татарчев и 1915-1921 раководено од Т. Александров и А. Протоѓеров. Од 1921-1931 е задграничен претставник на ВМРО.

Во 1923 г. е член и основач на Македонскиот научен институт во Софија.

После востановувањето на бугарска власт во Македонија во 1941 година се враќа во Охрид и е директор на Народниот музеј.

Автор е на неколку книги и редактор на неколку списанија, како и преведувач од француски, германски, грчки и латински на дела како на: Волтер, К.Маркс, К. Кауцки, Ц. Милс, Г. Брандес, Г. Жулуи и др..

Во 1944 год. е уапсен во Охрид од комунистичката власт и на 09.02.1944 година умира во неразјаснети околности.

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Кирил Прличев
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: