CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Лазар Поп Трајков

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Лазар Поп Трајков   Саб Ное 22, 2008 1:14 am

Роден е во 1876 година во с. Д`мбени, Костурско. По завршувањето на Солунската егзархиска гимназија, кратко време бил учител во Костурско. Таму развил голема револуционерна дејност. Турската власт го затворила и осудила на 4 години затвор, што ги одлежал во Корча (Албанија). Учествувал на Смилевскиот конгрес, каде бил избран за заменик член на Главниот востанички штаб.

Зел активно учество во Илинденското востание во Костурско, Прилепско и Мариово. Во септември 1903 година, во борбата што се водела кај селото Чаништа, и големата победа над турскиот аскер, бил тешко ранет. Бил засолнет на лекување но бил подмолно убиен од познатиот разбојник и големогрчки платеник Коте од Руља. Главата на Л.П.Трајков три дена висела пред вратата на уќуматот во Костур.

Бил познат и како поет и автор на поемата „Локвата и Вињари“. За неговото убиство предавникот Коте под Руља бил награден од Костурскиот владика Каравангелис со 50 турски лири.


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Лазар Поп Трајков
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: