CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Љубомир Георгиев Милетич

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Љубомир Георгиев Милетич   Саб Ное 22, 2008 1:17 am

Роден е на 1 јануари 1863 година, во семејство на учители во Штип. Завршил класична гимназија во Загреб а потоа вишо образование на Загребскиот универзитет и Карловиот универзитет во Прага. Во 1887 година тој е учител во Софиската машка гимназија, а во 1888, докторира на Загребскиот универзитет. Од 1892 год. тој е професор во Софиското вишо училиште, каде станува редовен предавач на Катедрата по славјанска филологија (1892-1934). Во периодот од 1911-1925 г. е заменик претседател на Бугарската академија на науките а од 1926 г. до смртта е и претседател на Бугарската академија на науките. Во 1923 г. Љ.Милетич е иницијатор за создавањето на Македонскиот научен институт во Софија, од 1928 г. е негов прертседател и главен редактор на списанието „Македонски преглед“, кое започна да излегува во 1925 г.

Љ.Милетич умира на 1 јуни 1937 година како почитуван член на Руската академија на науките, Полската академија на науките во Краков, Чешката академија на науките, Југословенската академија на науките во Загреб, почесен член и почесен доктор на многу научни друштва, институти и универзитети низ светот.


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Љубомир Георгиев Милетич
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: