CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Мара Бунева

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Мара Бунева   Саб Ное 22, 2008 1:19 am

Родена е во 1901 година во Тетово. Основно и прогимназијално образование добива во својот роден град а потоа завршува стопанско училиште во Скопје. Во текот на Првата светска војна, заедно со нејзиниот татко заминува за Бугарија. Таму во тоа време е и нејзиниот брат Борис и Мара останува да живее кај него. Наскоро таа се запознава со коњичкиот офицер Иван Хранков од Русе и станува негова сопруга.

Огорчена од жестокостите на српската управа, особено од физичките и морални мачења, на коишто се подложени затворените студенти во Скопје - Ѓузелов, Нецев, Андреев, Светиев, Боздов, Фукаров, Чкатров, Шопов, Гичев - Мара Бунева, активен член на ВМРО, решава да се врати во Македонија и да го казни Велимир Прелич, човекот, кој ја водел истрагата против родољубивите македонски студенти. Извесно време останува во Тетово, по што се удомува во Скопје. На 13 јануари 1928 г. во Скопје, во 12,15 часот, со три куршуми го погодува Велимир Прелич по што посега по својот живот, стрелајќи во нејзините гради, по што прави обид да се фрли во Вардар, ама не успева. Пристигнатите полицајци ја носат во болница, каде подоцна Мара Бунева умира.

Освен претрес во нејзиниот дом, полицијата прави и масовни апсења. Веднаш е затворен нејзиниот татко а исчезнува и нејзиниот брат Лазар. Српските власти го убиваат во Тетово и нејзиниот братучед Борис Андрејчин, 30-годишен адвокат. Затворени, измачувани се и сестрата на Мара Бунева, тетка й, пријателки, а исто така и други граѓани.

Се претпоставува, дека погребот на Мара Бунева бил без свештеник и опело на скопските гробишта.Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Мара Бунева
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: