CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Михаил Чаков

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Михаил Чаков   Саб Ное 22, 2008 1:22 am

Роден е во 1873 година во Гуменџе, Ениџевардарско. Рано влегол во редовите на Организацијата. Потоа станал војвода во Поројскиот реон (Серски округ) и еден од приврзаниците на Г. Делчев. Дејствувал во Петричко, Драмско, Серско, Кумановско и Велешко. Во времето кога Гоце се наоѓал на овој терен, Чаков бил во четата на Г. Делчев во борбите кај Баница (Серско), на 4 мај 1903 година.

Чаков работел на јакнење на Организацијата и на чистење на неговиот реон од завојувачките четнички и пропагандни дејства на соседните балканаски држави. Учествувал и во многу битки против турскиот аскер, како и во онаа во која се настојувало да бидат спасени опкружените македонски револуционери на Ножот.

Умрел во Софија, 1938 година.


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Михаил Чаков
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: