CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Вардар

Go down 
АвторПорака
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Вардар   Саб Ное 22, 2008 4:36 pm

ВАРДАР и неговата приказна
Топонимот
Вардар е чест атрибут на сите оние кој сакаат Македонците да ги
прикажат како паднати од Марс. Секогаш се форсира варијантата дека
Вардар е ново име, дојдено со днешните Македонци. Но дали е тоа
вистината?Топонимот Вардар, не само што не е нов, туку го користеле и самите "грци" (Βαρδάρης) Бардарис, како во антиката така и за време на Византија. За "грчкиот" топоним Аксиос, нема да објаснувам, ќе се задржиме на Вардар.За да се одалечи топонимот Вардар од Македонците, тој се прилепува на Тракијците и ПИЕ (Прото-Индо-Европски) зборот wordo-wori
(black water) во превод Црна Река. Јасно се гледа дека зборот е постар
од денешните јазици, но сите тие се сметаат за производ на ПИЕ,
вклучувајки го и Македонскиот. Но објаснувањето не завршува
тука бидејки ПИЕ не е најпрецизно (има свој мани). Убаво е да се изврши
дополнителна контрола. Таа најдобро може да ја направиме преку
Санскритот, јазик кој е стар 2000 години пред Христа, а науката го
смета како дел од ПИЕ јазиците. Постојат САНСКРИТ речници на интернет
каде може да побараме. Па така на Cologne Online Tamil Lexicon http://webapps.uni-koeln.de/tamil/ впишете во барај VARDHARA, ќе добиете превод млаз на вода (a jet of water). Зборот ВАР се поврзува со вода но и со заштитник, vAr (water), vAri (water , rain , fluid), vAr (a protector , defender).Значи староста на топонимот Вардар не треба да се докажува. А каде сме ние и Санскритот. Покрај vаri за вода се употребува и uda, ВОДА/UDA, на санскрит - вода за пиење е udapiti (a place for drinking water), плива на вода е udapluta (swimming in water), поплава е udaplava (water-flood), преплавено praplаvana (flooding with water).Нема
потреба од повеќе зборови, иако можеме да одиме до бескрај. За крај ќе
го спомнеме познатиот БУДА. Каде и да побарате ќе најдете дека тој е Разбудениот. awakened, enlightened, budh "to awake, know, perceive," related to Skt. bodhati "is awake.Секогаш е добро да се повикаме на стариот санскрит (ведите)

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Вардар   Саб Ное 22, 2008 4:36 pm

ВАРДАР 2

Во првиот пост за топонимот Вардар
дадов осврт на староста на топонимот и можните одговори што означува
Вардар. Да повториме дека топонимот е стар и е запишан од античките
народи како Βαρδάρης - Бардарис.
Во
овој пост ќе пробам да дадам објаснување дека топонимот Вардар има
тотално домашно објаснување. Но прво пак ќе мора да се образложи
објаснувањето дадено на Википедија за Вардар. Таму се вели дека
најприфатено објаснување е со ПИЕ (Прото-Индо-Европски) зборот wordo-wori (black water) = Црна Вода. Зборот wordo/swordo за црно се наога преку германскиот schwarz (dark-colored, black) = темнен, црн. Од тука останува вториот дел на топонимот, тоа е ПИЕ зборот wori = вода.
Но
дали е се така, дефинитивно НЕ. Бидејки Вардар ќе се викаше Свордовори.
Зошто горното не е точно, бидејки оние кои го правеле ПИЕ речникот, се
раководеле и според Санскритот, но за Вардар сепак им било полесно да
си направат своја варијанта. Прво во Санскритот за црно/темно постои
зборот kala. Кога се бара потеклото на зборот вода, пак се прави циркус. За вода еве го објаснувањето од http://www.etymonline.com/index.php?term=water
WATER - O.E. wæter, from P.Gmc. *watar (cf. O.S. watar, O.Fris. wetir, Du. water, O.H.G. wazzar, Ger. Wasser, O.N. vatn, Goth. wato "water"), from PIE *wodor/*wedor/*uder-, from root *wed- (cf. Hittite watar, Skt. udnah, Gk. hydor, O.C.S., Rus. voda, Lith. vanduo, O.Prus. wundan, Gael. uisge "water;" L. unda "wave"). Linguists believe PIE had two root words for water: *ap- and *wed-.
Значи на почеток за ВОДА ни викаат дека влече корен од wori = вода, потоа на друго место викаат нешто друго wed = вода.
За да ја расчистиме дилемата, имаме Санскрит кој е запишан јазик и кој ги потврдува зборовите. Во Санскритот постои и var кој одговара на wori = вода, а постои иuda која одговара на wed = вода.
Гледаме дека uda = wed = вода е сосема во ред во сите јазици, но Вардар не содржи никаде uda = wed = вода . Останува да го пронајдеме var = wori = вода во нашиот јазик. За среќа објаснување постои. var = wori = вир (вир, извира, извор, вари, врие). Повеќе не треба да се колебаме декаvar = wori = вода.
Но
што правиме со вториот дел од топонимот. Овде постојат две варијанти,
едната е многу проста додека другата има подлабоко значење. Би почнал
со простата варијанта. Во санскритотdara (tearing up , rending, cleaving - to split or divide along a natural line of division), dara = дере , раскинува на две по природна линија, па од тука var+dara = вир+дере = вир/вода/река која ја дере или дели територијата на пола . Во нашиот јазик во денешно време постои терминот вододерина, речните корита се вододерини. var+dara = вир+дере = вододерина. Во санскритот дури постои и целиот термин заедно vardhara (a jet of water, stream)
во превод би било нешто како воден млаз или брзак/брзаци. Посложената
варијанта е можеби поточна, бидејки сепак топонимот е створен во време
кога владеле природните божества. Водата е сметана за еликсир на
животот, постоеле денови во годината кога водите се претворале во живи
води и тогаш капењето во нив и пињето од нив се сметало дека е лековито
и го продолжува животот, водата имала моќ да подмладува. Впрочем до ден
денес е останат култот кон водата, само во христијанска варијанта.
Имајки го во предвид ова, Вардар е вода која дарува var+dar = вир+дар = вир кој дарува. Како во санскритот, така и кај нас var = варди, тоа е реката заштитничка, водата која не дарува.
Останува
сами да одлучите која варијанта е поточна, највжно е што ВАРДАР, нашата
река заштитничка (можеби име на божица) не дарувува со еликсирот на
животот и има целосна етимологија во нашиот јазик.

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Вардар
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија-
Отиди до: