CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Традиционално МАКЕДОНСКО име - Билјана

Go down 
АвторПорака
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Традиционално МАКЕДОНСКО име - Билјана   Саб Ное 22, 2008 4:38 pm

Намерно нагласив - Македонско.

Или НЕ?! Проверете сами...

БИЛЕ, Билка, Билјана
Дали
името Билјана може да ни посведочи за староста на нашиот јазик и нашето
битисување. Едно мало истражување даде интересен резултат.
Распростреноста на Биле/Билјана е огромно. Во нашиот јазик лесно
распознаваме од каде доага името Билјана, биље (билки, растенија), дали
е истото и во другите јазици.Во Индија, БИЈА претставува поле за сеење, INDIAN BIJA (field for seed), во Санскритот терминот БИЈА означува семе (растително и животинско), seed (of plants) , semen (of men and animals). И денес за чаеви го користат БИЈА.Во Европа, Келтите го имаат БИЛЕ во превод свето дрво, bile (sacred tree).Во старо-францускиот БИЛЕ е дрвен стап, O.Fr. bille (stick of wood) from Gaul. bilia (tree)Gaulish bilia (tree trunk), OIr bile (landmark tree)За
да се зголеми важноста на името и терминот БИЛЕ, допринесува фактот што
билките во минатото биле сметани за свети, а со тоа и се подигнати на
митолошко ниво. Па така Келтите за свето дрво го имаат БИЛЕ /BILE (sacred tree), тоа е всушност ДАБ (oak), а тој е синоним за Келтскиот бог на светлината кој се вика БЕЛ/BEL (shining one), со помош на водите на божицата ДАНУ/DANU (дунав), добиваат син.Колку
се интересни овие термини во Келтската митологија, превод не ни треба.
А пак БЕЛ не не води назад само до Келтите, тој оди до Сумерите, Bel (pronounced beli), но да го оставиме Бели за другпат. Се надевам ви се допадна БИЛЕ (лековитата билка)

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Традиционално МАКЕДОНСКО име - Билјана
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија-
Отиди до: