CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 ШТРАЈК

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: ШТРАЈК   Нед Ное 23, 2008 2:26 pm

Ќе има , ќе нема


Еве една вест од Ohridnews


Вработените во културните и образовните институции в понеделник ќе стапат во штрајк доколку Владата до крајот на неделава не им излезе во пресрет на нивните барања за укинување на новите измени во Законот за работни односи.

Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата инсистира до почетокот на наредната година да се применува концептот на бруто плати и во нивните месечни примања да бидат вметнати и хранарината и превозот.

Од СОНК велат дека доколку се организира штрајкот, градинките, основните и средните учиишта ќе ги згрижат децата и учениците но нема да се одржува настава.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Нед Ное 23, 2008 6:29 pm

Go Ka напиша:


Од СОНК велат дека доколку се организира штрајкот, градинките, основните и средните учиишта ќе ги згрижат децата и учениците но нема да се одржува настава.

Што подразбира ова? Дека сепак ќе одиме на училиште?

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Нед Ное 23, 2008 6:33 pm

Хм вака ова подразбира дека ќе одиме на школо но дека нема да се одржува настава..ете тоа..

_________________
ако имате срце,ако сте хумани и ако го сакате Тоше и неговото дело потпишете се на следнава страна..

http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Нед Ное 23, 2008 6:50 pm

а тестови ќе се прават ли? хеххе

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Ное 24, 2008 1:50 am

Ќе одиме таму ќе поседиме малце, ќе ни речат нешто за штрајкот и ќе не пуштат дома ... само за џабе ќе си го кршам сонот Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Ное 24, 2008 4:42 pm

јас џабе бев,школото беше затворено..
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Ное 24, 2008 6:53 pm

Еј топ е вака да ви кажам право денес бевме во школо и само јадевме торта пошо еден другар частеше и после дома ни часови ни ништо топ
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Ное 24, 2008 7:17 pm

Топ за вас!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Ное 24, 2008 10:04 pm

јас не бев! топ за мене! хаха се наспав човечки ззЗзззЗЗззз

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Ное 24, 2008 10:46 pm

Страм да ти е..ако битно ние се зајбававме кажи саржо хехе

_________________
ако имате срце,ако сте хумани и ако го сакате Тоше и неговото дело потпишете се на следнава страна..

http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Ное 24, 2008 11:12 pm

Топ беше тортичка сокче мераци да е секој ден такааа еееееееејјјјјј
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Ное 24, 2008 11:15 pm

абе саржо ја утре не идам у школо..

_________________
ако имате срце,ако сте хумани и ако го сакате Тоше и неговото дело потпишете се на следнава страна..

http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Ное 24, 2008 11:26 pm

Па не идам ни јас нормално не суум забеган Smile хехехехх
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Ное 24, 2008 11:33 pm

Ние изгледа пак ќе одиме да се прошетаме =)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Ное 25, 2008 12:07 am

ма какво шетање доста беше

_________________
ако имате срце,ако сте хумани и ако го сакате Тоше и неговото дело потпишете се на следнава страна..

http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Ное 25, 2008 12:25 am

Иво напиша:
ма какво шетање доста беше
абе не за друго туку да ги видам сите, како се што се .. Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Ное 25, 2008 4:28 am

Морее не верувам дека ќе отидеш...ако си прва смена

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Ное 25, 2008 4:38 am

А одлучивме да си спиеме да не одиме .. и ако одевме немаше да ме најдете сега овде ... ќе бев во којзнае кој сон Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Ное 25, 2008 4:39 am

знам! Smile

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Ное 25, 2008 4:24 pm

јас само првиот ден бев,денес не а утре незнам ке видам(ама тешко ми се станува)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Сре Ное 26, 2008 7:35 pm

Штрајкот продолжува .. и утре пак нема школо а сигурно до крајот на неделата ќе остане така


И еве една вест:

Нема договор меѓу владата и СОНК, а синдикалците најавуваат зголемување на притисокот со тоа што и градинките ќе се вклучат во штрајкот.
Владата цврсто стои на ставот дека неможе да им се исполнат барањата, односно да се применат од 1. јануари догодина.

СОНК најави радикализација на штрајкот. Причина за ова како што најави синдикалниот лидер Дојчин Цветановски е кршењето на Уставот на Република Македонија од страна на владата. Ќе бидат известени и Меѓународните институции кои ги бранат правата на вработените во образованието. Од СОНК обвинуваат дека владата иако има законска обврска да соработува со штрајкувачкиот одбор, таа со притисоци сака да го прекинат штрајкот.

„Советот го овласти претседателството доколку е потребно да ги внесе градинките и училиштата со целодневна настава во класичен штрајк, за да се зајакне притисокот кон надлежните ресорни министерства и владата, од кои очекуваме реализирање на нашите барања. Со ова ќе го зголемиме притисокот“ изјави Цветановски.

Претставниците од владата на синоќешната доцна средба беа јасни дека нема да им попушти на СОНК.

„Ке направиме се што барате. Ќе го потпишеме, но не можеме луѓе да го имплементираме од први јануари 2009 година, и душата да ни ја земете тоа истото ќе ви го кажеме. Ние ќе седиме со вас ден и ноќ и додека сите не се исцрпиме и договориме, додека не најдеме конечно решение. Но нема да ве лажеме и нема да ветиме нешто што не можеме да го направиме“ изјави вицепремиерот Зоран Ставрески.

Денеска се огласи Средношколската унија која побара наставниците да се вратат на работните места и да продолжи наставата.

„.Најголемата жртва сме токму ние средношколците и тоа во време кога треба да се подготвуваме за државната матура и за полагање на полугодишните тестови“ рече потпретседателот на Унијата, Мартин Саздов.

Од СОНК остануваат на барањата за зголемување на хранарината и на превозот, потпишување на колективните договори и вработување за стално на привремено вработените, но најавуваат дека ако стигне некој половичен договор од владата ќе мора да го прифатат две третини од членството на СОНК.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Саб Ное 29, 2008 4:33 pm

СОНК ке штрајкуваат со глад..кобожем ке добијат нешто со тоа
само ние сме во загуба
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Саб Ное 29, 2008 5:05 pm

Ауу бравос бре ане... ние сме во загуба и тоа препреголема
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Дек 01, 2008 7:03 pm

И денес сме дома. И утре најверојатно. Едните се жалат-голем притисок, другите наоѓаат жртви. Сите се препукуваат а ние чекаме што ќе се случи. И не дека не ни одговара што си седиме дома, напротив. Ама сите размислуваме што ќе биде утре, кога ќе тргнеме на школо, си замислуваме умирачки од учење. А сите се препукуваат на свој грб.

Во Куманово сеуште штрајкуваат сите училишта, освен албанското во село Опае (воопшто не штрајкуваше, ни првиот ден).

По се изгледа, и утре иста песна!

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 23
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Дек 01, 2008 7:40 pm

Нема смисла ова .. еве на 7ми имаме патронат а секоја година се спрема огромна програма во чест на нашиот патрон празник. И знам кога ќе отидам во училиште веднаш ќе ме грабне наставничката и ќе почнеме со подготовка на програма
Затоа:
Колку порано ќе тргнеме ... толку подобро за нас
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content




ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   

Вратете се на почетокот Go down
 
ШТРАЈК
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Македонија и свет :: Образование и наука-
Отиди до: