CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 ШТРАЈК

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Дек 01, 2008 11:25 pm

Аха така викаш а што ке глумиш?????
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Plavuska

avatar

Број на мислења : 394
Registration date : 2008-10-23

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пон Дек 01, 2008 11:54 pm

Дечки па поубаво сега да одите на школо него после да ви се натрупаат лекции...а згора на се па да ве тераат и во саботи да учите...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Дек 02, 2008 12:07 am

@komita@ напиша:
Аха така викаш а што ке глумиш?????
Нема време кога да се договори сето тоа за жал

Plavuska напиша:
Дечки па поубаво сега да одите на школо него после да ви се натрупаат лекции...а згора на се па да ве тераат и во саботи да учите...
А тии само подигаш адреналинот Razz знаеме ние не се сеќирај ... ама нема да им дадеме да учиме во сабота Wink
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Дек 02, 2008 2:30 pm

Сабот ке учат тие од министерство и другите бидејки они ја зезаат работата несакаат да ја решат а јас сабота ке си спијам така да си знаете Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Дек 02, 2008 3:40 pm

Некој не сака да ја реши ама ќе видиме кој ќе биде тоа .. ај барем до петок да трае штрајкот =)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
viktor_mak

avatar

Male Број на мислења : 180
Age : 27
Локација : Скопје, Македонија
Registration date : 2008-12-02

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Дек 02, 2008 11:07 pm

леле не дај боже утре да учиме. ако утре учиме у четврток ќе праам тест математика а скоро нишо не знам Sad
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tosefans.com
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Дек 02, 2008 11:15 pm

мисли му ја...јас се кладам дека не учиме уште оваа недела

_________________
ако имате срце,ако сте хумани и ако го сакате Тоше и неговото дело потпишете се на следнава страна..

http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Дек 02, 2008 11:18 pm

Eeej абе слушаше ли некој вести ? Што рекоа ? Ќе учиме ?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Дек 02, 2008 11:19 pm

Не не не се учи.проверено е од мене.на вести ништо не ни се спомна..само дека штрајкот и понатаму продолжува,..

_________________
ако имате срце,ако сте хумани и ако го сакате Тоше и неговото дело потпишете се на следнава страна..

http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Дек 02, 2008 11:24 pm

Иво напиша:
Не не не се учи.проверено е од мене.на вести ништо не ни се спомна..само дека штрајкот и понатаму продолжува,..
па сега имаше вести во 9.. овие последните .. сигурно ??
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Дек 02, 2008 11:36 pm

пфф сто посто

_________________
ако имате срце,ако сте хумани и ако го сакате Тоше и неговото дело потпишете се на следнава страна..

http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Вто Дек 02, 2008 11:50 pm

Супер штом е така=)

Ново,Најново

Со потпишување на спогодбата за колективните договори во основното и средното образование меѓу лидерот на СОНК Дојчин Цветановски и ресорните министри штрајкот во просветата се прекинува. Спогодбата треба да се потпише вечерва на вонредната седница на советот на СОНК.
Усогласувањето следуваше по тричасовната дискусија во министерството за образование каде се прецизираа деталите од неделниот владин предлог.
Канал 5

СОНК и ресорните министерства успеаја да го усогласат текстот на спогодбата за барањата на просветарите. Вечерва се очекува да се потпише спогодбата со која ќе се усогласат ставовите за потпишување на колективните договори за средно и основно образование.
На вонредната седница ќе присуствуваат и ресорните министри за образование и култура, труд и социјална политика.
Штрајкот се очекува да биде прекинат и од утре училиштата да почнат со редовна настава.
Синдикалниот лидер Дојчин Цветановски беше оптимистички расположен пред да почне средбата дека ќе се изнајде решение за нивните барања. Не обелодени детали за владиниот предлог, бидејќи преговорите не биле започнати, а последниот збор го имал Советот на СОНК кој заседаваше доцна вечерва.
„Можно е да се дојде до конечно потпишување на спогодба и да се донесе одлука за прекинување на штрајкот. Можно е и да се потврди одлуката , да продолжи штрајкот ако не се дојде до спогодба, или евентуално да констатираме само, од попладневните преговори што треба да се одржат, дека сме направиле доближување или оддалечување. Значи се е можно“, изјави Дојчин Цветановски, претседател на СОНК.

Премиерот Груевски денеска со молба, но и апел до просветарите да ја продолжат наставата и да имаат разбирање за состојбата во која се наоѓа државата.

Во дописот до медиумите Груевски ги осудува обидите на политичките партии за манипулација со просветните работници.
Поголемиот дел од училиштата во државава и денеска не работеа.
А1 Телевизија
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Сре Дек 03, 2008 1:00 pm

доста ви беше излежавање..од денес сите на школо!

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
viktor_mak

avatar

Male Број на мислења : 180
Age : 27
Локација : Скопје, Македонија
Registration date : 2008-12-02

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Сре Дек 03, 2008 1:34 pm

ФАК не ми се иде у школооооо!!!!!!!!! SadSadSad
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tosefans.com
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Сре Дек 03, 2008 1:57 pm

СОНК и Владата се договорија, штрајкот прекинува

Генералниот
штрајк во образованието, науката и културата прекинува и сите училишта
продолжуваат со редовна настава, одлучи Советот на СОНК на вчерашната
вонредна седница.

На седницата, на која присуствуваа
и министрите за образование и наука и за култура, Перо Стојановски и
Елизабета Канчевска - Милевска и заменик-министерот за труд и социјална
политика Спиро Ристевски, беше потпишана Спогодбата и колективните
договори за основно и средно образование. Одредбите од колективните
договори ќе важат веднаш, освен во делот на платите кои ќе се
применуваат од 1 јануари 2010 година. Прифатени се и барањата за
зголемување на надоместокот за храна и превоз кои ќе се важат од јуни
2009 година, односно ќе влезат во бруто платите. Исто така договорено е
најдоцна до крајот на март да заврши трансформацијата на работниот
однос на лицата што се вработени на определено време.

За сите изгубени часови за време на штрајкот дополнително ќе се договорат МОН и СОНК.

Ваквиот
епилог следува по неколкучасовната средба во Министерството за
образование и наука на раководството на СОНК со ресорните министри од
Владата каде беше усогласен текстот на Спогодбата и беше договорено на
вечерашната седница на Советот на СОНК да бидат потпишани колективните
договори за основно и средно образование.

Штрајкот на СОНК
почна на 24 ноември. Синдикатот бараше најдоцна до крајот на годинава
да бидат потпишани колективните договори за дејноста згрижување и
воспитание на деца, за високо образование, за наука, измените и
дополнувањата на колективниот договор за култура, и сите да се
применуваат од први јануари следната година. Надоместокот за храна да
се исплаќа во износ од 20 проценти од просечната плата на ниво на
држава и да се применува од почетокот на следната година, а
надоместокот за превоз да биде во висина на реалните трошоци на
работникот што ги плаќа за одење до работното место и враќање дома. Дел
од барањата на СОНК беа и трансформацијата на договорите за работа на
вработените во образованието, науката и културата на определено време,
во договори на неопределено време.

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Сре Дек 03, 2008 2:55 pm

штрајкот е прекинат!ама убаво ми дојде домичка
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Plavuska

avatar

Број на мислења : 394
Registration date : 2008-10-23

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Сре Дек 03, 2008 4:11 pm

Ајде од денес сите на школо хаха
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Сре Дек 03, 2008 11:30 pm

Не е проблемот што ќе одам во училиште туку тоа што ќе нема никој на форумот сите ќе учат Sad
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Сре Дек 03, 2008 11:49 pm

имам два теста утреее нееее

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Чет Дек 04, 2008 12:15 am

[G]irL4[E] напиша:
имам два теста утреее нееее
хаха кој ќе се мачиии Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Чет Дек 04, 2008 7:03 pm

ја имав македонски домашна,ама се заборавив,па се извадив дека не ја знам лекцијата(после цел час ми ја објаснуваше)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   Пет Дек 05, 2008 12:20 pm

мислам дека штрајкот заврши и дека повеќе не треба да има дискусии околу тоа.затоа..клуч!

_________________
ако имате срце,ако сте хумани и ако го сакате Тоше и неговото дело потпишете се на следнава страна..

http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: ШТРАЈК   

Вратете се на почетокот Go down
 
ШТРАЈК
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Македонија и свет :: Образование и наука-
Отиди до: