CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Кога е потребно дефрагментирање?

Go down 
АвторПорака
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Кога е потребно дефрагментирање?   Нед Ное 23, 2008 9:33 pm

Работејќи на компјутер вие креирате и бришeте илјадници фајлови, а тоа со тек на време остава делчиња празен простор на хард дискот. И тој хард диск почнува да личи на швајцарско сирење, па кога ќе посакате да инсталирате некоја нова програма или да креирате нов фајл, вашиот компјутер мора деловите од тој фајл да ги размести низ дискот наместо да ги зачува заедно, што пак, на крајот влијае врз времето потребно фајлот да се отвори или да се покрене некоја апликација. Но, и за тоа има решение. Постојат голем број програми со чија помош можете да направите дефрагментација на дискот.

Најпознатата е секако Windows Disk Defragmenter која е составен дел на самиот Windows оперативен систем. Едноставен е за користење, а во зависност од староста и начинот на кој го користите вашиот компјутер можно е на овој процес и да му треба малку повеќе време, па најдобро е тоа да го направите навечер, кога ќе ги завршите вашите обврски. Со дефрагментацијата расфрланите делови од податоците ќе се соберат на едно место правејќи ги поврзани во целина, а во исто време ќе се ослободи повеќе празен простор каде што ќе можете да сместувате нови податоци. Со овој процес на компјутерот сте му го намалиле времето да отвора фајлови и покренува програми, што е и целта на самата дефрагментацијата.

_________________
ако имате срце,ако сте хумани и ако го сакате Тоше и неговото дело потпишете се на следнава страна..

http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
 
Кога е потребно дефрагментирање?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Компјутери и технологија :: ОС и програми-
Отиди до: