CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Чет Ное 27, 2008 3:01 am

Дилемата кога Европската Унија ќе ги укине визите за македонските граѓани, е надмината. 2009 та дефинитивно е година кога Македонија ќе добие визна либерализација.

Ова за Сител го потврдија дипломатски извори од Брисел, по вчерашниот состанок на Директоратот за правда и внатрешни работи кој директно е задолжен за визната политика на Унијата.

СИТЕЛ дојде до заклучоците на работна група за Западен Балкан.

Во нив се вели: "Не постои задоцнување поради политички причини.

Извештајот за Македонија во голема мера е позитивен!

Тој ќе ја содржи истата референца како и стратешкиот документ, а тоа е дека 2009 -та е година кога се очекува визна либерализација".

Првите луѓе на Унијата задолжени за оваа проблематика констатирале дека Македонија е најнапредна на Балканот, и дека сите крупни реформи за добивање на визна либерализација, земјава ги има исполнето.

Овие заклучоци ќе бидат дел од финалниот извештај на Европската Комисија кој официјално ќе биде објавен за два дена.

Извештајот прво ќе се најде пред европарламентарците, кои ако го одобрат, истиот ќе го гласа Советот на Европската Унија со двотретинско мнозинство.

Пред Унијата да ја донесе конечната одлука, во Македонија уште два пати ќе бидат испратени мониторинг групи, пред и по нова година, со цел да утврдат дали целосно се спроведени реформите, за Македонците без визи да се движат во Шенген зоната.

Поддршка за визна либерализација Македонија денеска доби и од Франција.

- Добивме уверување дека оваа рампа ќе се дигне и дека по Берлинскиот ѕид за македонските граѓани ќе падне и последниот ѕид во Европа, тоа е шенгенскиот ѕид – рече вицепремиерот Ивица Боцевски.

- Франција ја поддржува Македонија во процесот на визна либерализација и во наредниот период ќе вложиме напори за забрзување на овој процес и за донесување на одлука за ова прашање во следните 6 месеци – рече Жан Пјер Жуије – државен секретар за европски прашања на Франција.

Со денешната средба со Жуије, Боцевски ја заврши тридневната посета на Париз.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Нед Дек 07, 2008 4:41 pm

Конечно без визи!

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Пон Дек 08, 2008 6:53 pm

[G]irL4[E] напиша:
Конечно без визи!
е ај ќе видиме колку тоа ќе се оствари
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Чет Дек 11, 2008 6:00 pm

ај да не веруваш тоа европејците и сите други само не лажат да им .... мајката нивна арамиска јас не верувам ЛАЖАТтттттт ....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Пет Дек 12, 2008 10:14 pm

е лажат..се виде..

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Саб Дек 13, 2008 12:36 am

Од секогаш се не лажеле ... не лажат ... и ќе не лажат ако не се разбудиме
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   

Вратете се на почетокот Go down
 
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Македонија и свет :: Политика и вести :: Македонија-
Отиди до: