CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 5 методи за побели заби

Go down 
АвторПорака
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: 5 методи за побели заби   Нед Дек 07, 2008 12:13 am

Без оглед дали пушите, пиете кафе или едноставно само сакате да ги избелите, постојат неколку брзи и безболни начини за побели заби. Еве кои се тие:

1. Стариот метод за избелување
Овој начин е познат уште во старо време, а многу тврдат дека навистина делува. Измешајте една лажица сода бикарбона, малку сол и неколку капки јаболков оцет. Смесата би требало малку да запени и спремни сте за четкање. Кога ќе завршите со четкањето, забите измијте ги со обична паста за заби. Овај метод смеете да го практикувате најмногу еднаш неделно.


2. Избелување со јагоди
Ова и нас не изненади, но кој ја испробал оваа техника, сигурно бил и задоволен. Триењето со цела или згмечена јагода по забите навистина ги белее вашите заби. Јагодите прават чуда заради ензимот кои ги содржат. Тој ензим ем ги избелува ем ги чисти забните наслаги. Заради високиот процент на шеќер кои го содржат се препорачува веднаш потоа да ги исчеткате забите со обична паста.

3. Избелување со помош на пероксид и сода бикарбона
Ефтин и едноставен начин е да одвреме навреме устата ја исплакнете со 3% хидроген (водороден пероксид). Или, пак, измешајте лажица сода бикарбона со лажица хидроген и вода и со тоа четкајте. Трикот е во хидрогенот. Многу пасти за заби и скоро секое средство за избелување содржи хидроген и досега е најуспешниот начин за белеење на забите. Единствен проблем и што со хидрогенот мора да се постапува многу внимателно. Не смеете да го голтнете, но ако несакајќи ви се случи, веднаш испијте чаша вода за да се разреди. Овој метод користете го еднаш неделно.

4. Избелување со помош на кора од портокал
Внатрешната страна од кората содржи состојки кои ги белеат забите. Затоа земе ја кората и тријте по забите, верувајте, ќе им го вратите природниот сјај. Некои пак истото го прават и со кората од лимон. Методот е уште поуспешен ако на кората ставите и малку сол, па така тријте. И повторно измијте ги забите со паста.

5. Избелување со јаболков оцет
И јаболковиот оцет помага при избелување на забите, но внимавајте, киселината ја нагризува глеѓта. Сепак, ако ја користите правилно, разредена со вода, ова станува едноставен и здрав начин за белеење. Лажица оцет во пола чаша вода е одлична течност за перење на устата. Мешавината е доволно слаба и нема да ви ја оштети глеѓта, а сепак доволно јака да ги исчисти забите од штетните наслаги. Користете ја мешавината секој ден и наскоро ќе забележите дека забите ви стануваат се побели и побели.

_________________
ако имате срце,ако сте хумани и ако го сакате Тоше и неговото дело потпишете се на следнава страна..

http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   Пон Дек 08, 2008 8:26 pm

ауу..ниедно од ова не пробувам да го направам!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   Чет Дек 11, 2008 5:59 pm

абе според мене како што знам со паста и ајт создравје не пробувам да си правам експерименти
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   Пет Дек 12, 2008 7:42 pm

па може само тоа со јагодите
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   Пет Дек 12, 2008 8:43 pm

да да дај ги јагодите јас да ги изедам батали белеење на заби хахахах Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   Пет Дек 12, 2008 10:13 pm

Е кај ова време од година јагоди ќе најдете?

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   Пет Дек 12, 2008 10:53 pm

Лесно е тоа ... вештачки ќе најдеме ако треба
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
@komita@
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 690
Age : 28
Registration date : 2008-10-27

ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   Саб Дек 13, 2008 1:21 am

A неможе вештачки не примам цццц ненен не јадам Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Go Ka
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 2188
Age : 24
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   Саб Дек 13, 2008 1:30 am

Не мора да јадеш ... само да си ги побелиш забите и тоолку
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   Пон Дек 15, 2008 9:42 pm

е добро де..околу лето ке ги миеме така
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   Пет Дек 26, 2008 12:20 am

пазете зимава..не ги покажувајте забите многу многу хахххахаха

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane

avatar

Female Број на мислења : 624
Age : 22
Локација : Скопје,Т0панск0
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   Пон Дек 29, 2008 4:36 pm

сега(во зима)ке ги миеме забите со кора од портокал..ако нема јагоди,има портокали..
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   Пет Јан 09, 2009 2:25 pm

ете кој мисли за нас...браво бе ане Smile

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: 5 методи за побели заби   

Вратете се на почетокот Go down
 
5 методи за побели заби
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Дом и семејство-
Отиди до: