CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Графит на ѕид?

Go down 
АвторПорака
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Графит на ѕид?   Сре Јан 14, 2009 3:52 pm

Графитите - современа уметност која се почесто се забележува на ѕидовите низ градовите. Дали го цените овој вид на уметност или сметате дека тоа е само каприц кој служи за уништување на градби? Дали графит мајсторите имаат доволна слобода во македонските градови и доколку ја имаат дали правилно ја искористуваат?

Можеби и самите сте творци на некои графити, притоа не мислејќи на вулгарните и безобразни пароли начкртани со спреј по училнишните згради и куќите?

Дали уметниците на графити во Македонија се ценети со оглед на тоа што во некои земји од светот овој вид на уметност е дозволен со закон и има посебно одредени места каде што се создаваат уметнички дела, при што не се нарушува изгледот на легално изградените згради, а уметниците ја изразуваат својата слобода на творење на места каде што можат да споделат размислувања со свои „колеги“.
Од друга страна пак, во други земји оваа уметност е забранета за употреба со изговор да не се уништуваат градби безпотребно.
Во Македонија, нема никаков закон. Дали ова значи дека графит мајторите имаат целосна слобода или пак значи дека над нив се нема никакво влијание во секоја смисла на зборот, најверојатно, според мене, ова е уште една категорија каде што Македонија задоцнува со развојот во однос на другите земји низ светот.

Дали вие ја опавдувате „графитологијаа’’? Има ли графити во вашиот град? Дали беспотребно со вулгарни содржини сепоплавуваат згради и ѕидови или уметниците имаат мерка?
Во Куманово секојдневно никнуваат нови графити. Најчесто врз непотребните пароли, така што на некои места од градот се создаваат и мали уметнички галерии. Јас го оправдувам овој вид уметност, но сметам дека треба да се донесе некој закон со кој, колку толку ќе биде ограничено дејството на цртањето. Така уметниците нема да бидат принудени графитите да ги цртаат ноќе, како што тоа сега го прават, а и градбите ќе бидат заштитени.

Редно да се обрне внимание на се’ што не’ опкружува!

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Графит на ѕид?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Забава и култура :: Уметности-
Отиди до: