CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 Владата свесна дека ЕУ е недостижна

Go down 
АвторПорака
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Владата свесна дека ЕУ е недостижна   Чет Окт 23, 2008 12:53 pm

Владата тврди дека се реализирани 90 проценти од европските барања, но тоа нема да биде доволно Европската комисија да препорача отворање на преговори за членство со Македонија. Она што вчера го најави Брисел, Скопје го прифаќа како реална оценка на состојбите во земјата.
„Нема неуспешен, успешен, полу успешен, црн, бел, розев, жолт извештај. Постои само извештај на ЕК, тој извештај претставува реална оценка и реален преглед на РМ во текот на годината во однос на европската интеграција“, изјави Ивица Боцевски, вицепремиер.
А реалната оценка ја знае и премиерот.
„Единствено што знам уште од поодамна дека е објавено дека оваа година нема да го добиеме датумот за преговори. Се друго не сум во тек, така што кога ќе го прочитам ќе коментирам“, рече Никола Груевски.
Рен: Ми се чини дека осумте услови не се исполнети
„Во моментов, ми се чини дека осумте услови не се исполнети, ниту пак деветтиот, кој се однесува на изборите“, изјави еврокомесарот за проширување на Унијата Оли Рен.
За слабостите е свесна и Владата. Изборниот ден, политичкиот дијалог, јавната администрација и судството. Опозицијата критикува со спортски речник, фокусирајќи се на проблемот со името.
„Тоа веројатно е некоја епидемија која го зафати премиерот. Боцевски говори за проценти, тој говори дека водиме, јас не гледам дека водиме. Последниот предлог говори дека објективно Република Македонија од полувреме во полувреме има само полоши резултати“, вели Владо Бучковски, СДСМ.
Извештајот на Европската комисија ќе стаса за две недели. Времето е кусо за да се поправи впечатокот, но ветувањата се дека земјата жестоко ќе продолжи на патот на интеграцијата.
По 5. ноември Македонија ќе ја раситни четвртата година како земја кандидат и ќе добие продолжен рок за исполнување на преостанатите 10 проценти од зададените критериуми.Извор:А1
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
 
Владата свесна дека ЕУ е недостижна
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Македонија и свет :: Политика и вести :: Македонија-
Отиди до: