CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Чет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Чет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Чет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Чет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Чет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Чет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Чет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Сре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Сре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Сре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
 
[G]irL4[E] (1887)
 
Иво (711)
 
@komita@ (690)
 
Ane (624)
 
S0tE (547)
 
Dimce* (431)
 
Plavuska (394)
 
viktor_mak (180)
 
ivan4e (111)
 

Share | 
 

 За една година 15.000 Македонци заминале на работа во Италија

Go down 
АвторПорака
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: За една година 15.000 Македонци заминале на работа во Италија   Чет Окт 23, 2008 12:57 pm

Во Македонија се' уште не постојат официјални податоци за бројот на нашите државјани што досега заминале на престој во Италија. Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски неодамна, на средбата со претставниците на италијанското МНР, изнесе проценка дека таму има околу 40.000 македонски државјани. Одењето на работа во Италија, сезонска или постојана, последниве години стана се' поприсутна појава во земјава. Градежништво, земјоделство и занаетчиство се области во кои најголемиот дел од нашите граѓани наоѓаат работа. Пјаченца, Тревизо, Милано, Мерано, Болцано... се само некои градови во кои веќе постојат вистински македонски колонии на нашинци што таму стасале од Струмица, Македонска Каменица, Блатец, Делчево, Скудриње, Дебар и од други македонски градови.Светлана Димовска од Пробиштип во минатата сабота се вратила од Италија, каде што во близина на градот Племонте кај Милано престојувала девет месеци, а работела на берба на грозјето.

- Не би можеле да поверувате колку Македонци има таму, само македонски јазик се слуша. Напорно работиме, но само така може да се заработи. За еден саат ти плаќаат пет-шест евра, така што за еден ден може да се заработи педесетина евра, а месечно и до 1.500 евра. Храната е скапа како и тука, а сместени сме скромно. Немав друг избор откако останав без работа, а бев сметководител. Никогаш досега не сум берела грозје, но сега научив. Сега очекувам да добијам повторно привремена виза, за да одам во ноември на кроење на лозјата - вели таа. Според сознанијата, просечна заработка на еден градежник е околу 1.800 до 2.000 евра, но добрите мајстори што работат на шалување и на ѕидање заработуваат и по 5 до 10 илјади евра. Меѓу Македонија и Италија веќе функционираат и повеќе автобуски линии, кои неколкупати во текот на неделата превезуваат гурбетчии или нивни роднини. Нашите сонародници наведуваат дека во Италија најмногу влегуваат и благодарение на бугарските пасоши што досега ги извадиле. Во Пјаченца пред неколку години почна да функционира и посебна македонска црква во објектот што им го подарила италијанската Католичка црква. ИНФО-Ветена земја
Само за една година во Италија заминале околу 15.000 македонски државјани, кои таму имаат постојана или сезонска работа за која просечно добиваат околу 1.500 евра. Бројот на наши сонародници таму се искачи на 90.000, што е најголемо присуство на македонски државјани во некоја земја во светот. Досега, според официјалните податоци, најмногу македонски иселеници имало во Австралија - 83.983, Германија - 62.295, Швајцарија - 60.141, САД - 43.783...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
??????
ГостинПишувањеПредмет: Re: За една година 15.000 Македонци заминале на работа во Италија   Чет Окт 23, 2008 1:11 pm

epa bratko taka e koga ne znaeme kako da si go zadrzme strucno obrazovaniot kadar i postojano ni zaminva nadvor za podobra egzistencija ne dek tamo nadvor e koj znae kolku podoro tuku tamo se ceni trudot i ima pristoen covecki zivot a kaj nas nema veke sredna klasa samo bogati i bedni zatoa i ni zaminuvaat lugevo od makedonija pa i toa se razmisluvam jas iako nesakam sega za sreka za mojata struka na fakultet ima prespektiva akaj se drugite fakulteti so nikakva perspektiva uat lugevo posle rabotat se i sesto ne ide taka.....hehe neli treba da sum premier:D
Вратете се на почетокот Go down
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: За една година 15.000 Македонци заминале на работа во Италија   Чет Окт 23, 2008 5:39 pm

да да да ... така е .. немаме ние животен стандарт , а и можеби треба да се кандидираш за претседател не за премиер Cool
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
??????
ГостинПишувањеПредмет: Re: За една година 15.000 Македонци заминале на работа во Италија   Чет Окт 23, 2008 6:07 pm

hehe ne ne kakov pretsedatel dosta mi e i minister hehe nekam tolku mnogu a i ne mozam treba da imam use 20 god za da bidam pretsednik:d
Вратете се на почетокот Go down
Иво
Админ
Админ
avatar

Male Број на мислења : 711
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2008-10-19

ПишувањеПредмет: Re: За една година 15.000 Македонци заминале на работа во Италија   Пет Окт 24, 2008 1:54 pm

хх народов бега од Македонија како ѓавол од крст ама тоа кога просечна плата е помала од 150 евра,кога сметките за струја,вода.. се над 100 евра со 50 евра само леб за цел месец нема да ти стигне камоли децата да ти бараат излегувања у град,облека..
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://coolzone-mk.aforumfree.com
S0tE

avatar

Male Број на мислења : 547
Age : 26
Локација : Prilep
Registration date : 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: За една година 15.000 Македонци заминале на работа во Италија   Пет Окт 24, 2008 1:58 pm

za grevojte sme lujgeeeeeeeeeeeeeee Very Happy:D
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://sotezs7.hi5.com
beam

avatar

Број на мислења : 31
Registration date : 2008-10-21

ПишувањеПредмет: Re: За една година 15.000 Македонци заминале на работа во Италија   Пет Окт 24, 2008 2:18 pm

samo edno ke kazam nema leb vo makedonija prva sansa i si odam ama se razbira ako ima ako ne ke si ziveam nekako krpen zivot
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
avatar

Female Број на мислења : 1887
Age : 25
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

ПишувањеПредмет: Re: За една година 15.000 Македонци заминале на работа во Италија   Нед Окт 26, 2008 2:13 am

15 000 само во Италија, пола Куманово отиде во Авганистан, другата половина се во Белгија и Црна Гора. Само жени има во градов. И Албанците коло водат. До кога вака?

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: За една година 15.000 Македонци заминале на работа во Италија   

Вратете се на почетокот Go down
 
За една година 15.000 Македонци заминале на работа во Италија
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Македонија и свет :: Политика и вести :: Македонија-
Отиди до: