CoolZone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Тане Николов Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Тане Николов Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Тане Николов Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Тане Николов Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Тане Николов Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Тане Николов Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Тане Николов Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Тане Николов Icon_minitimeСре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Тане Николов Icon_minitimeСре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Тане Николов Icon_minitimeСре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
Тане Николов Vote_lcapТане Николов Voting_barТане Николов Vote_rcap 
[G]irL4[E] (1887)
Тане Николов Vote_lcapТане Николов Voting_barТане Николов Vote_rcap 
Иво (711)
Тане Николов Vote_lcapТане Николов Voting_barТане Николов Vote_rcap 
@komita@ (690)
Тане Николов Vote_lcapТане Николов Voting_barТане Николов Vote_rcap 
Ane (624)
Тане Николов Vote_lcapТане Николов Voting_barТане Николов Vote_rcap 
S0tE (547)
Тане Николов Vote_lcapТане Николов Voting_barТане Николов Vote_rcap 
Dimce* (431)
Тане Николов Vote_lcapТане Николов Voting_barТане Николов Vote_rcap 
Plavuska (394)
Тане Николов Vote_lcapТане Николов Voting_barТане Николов Vote_rcap 
viktor_mak (180)
Тане Николов Vote_lcapТане Николов Voting_barТане Николов Vote_rcap 
ivan4e (111)
Тане Николов Vote_lcapТане Николов Voting_barТане Николов Vote_rcap 

 

 Тане Николов

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
Go Ka

Female Број на мислења : 2188
Age : 25
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

Тане Николов Empty
ПишувањеПредмет: Тане Николов   Тане Николов Icon_minitimeСаб Ное 22, 2008 1:52 pm

Роден е на 9 март 1873 година во Хасково, Бугарија. Учи во родниот град и потоа во воена служба. Во 1902 година ја напушта армијата со чин подофицер. Во август 1902 година е четник во четата на К.Антонов. Од 1903 година е самостоен војвода.

За време на Илинденското востание раководи чета во Тракија каде останува и по востанието.

Во 1906 година се префрла во Леринско. Во 1907 година е назначен за војвода во Прилепско и Велешко каде ги гони четите на Ј.Бабунски и Г.Љамев. Т.Николов е учесник во прославената битка „На Ножот“.

Во 1908 година е делегат на Ќустендилскиот конгрес на ВМОРО како делегат на Битолскиот округ. На конгресот е назначен за ревизор на сите чети во Западна Македонија.

Во 1924 година се повлекува од револуционерната дејност во Асеновград, каде живее до смртта на 17 јануари 1947 година.


Тане Николов TaneN
Вратете се на почетокот Go down
 
Тане Николов
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Живот :: Наша мила Македонија :: Личности од историјата-
Отиди до: