CoolZone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
CoolZone

кул форум за кул луѓе
 
HomeHome  CoolzOne PortalCoolzOne Portal  GalleryGallery  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Промена на поддршката
Сегашна поддршка:
Latest topics
» Imitrex Cluster Headaches
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 3:47 pm by Гостин

» Buy generic cialis online now
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 2:44 pm by Гостин

» Oncologists Not Providing Enough Information About Palliative Care
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 11:12 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico in italia disfunzione erettile
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 9:52 am by Гостин

» Comprare Viagra. viagra generico differenze
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 7:11 am by Гостин

» Dating mount sterling. Dating line new york 20.
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 2:54 am by Гостин

» Homoepathic Medicines And Treatment
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeЧет Aвг 04, 2011 2:00 am by Гостин

» casino poker video
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeСре Aвг 03, 2011 3:56 pm by Гостин

» мобимет знакомства
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeСре Aвг 03, 2011 12:43 pm by Гостин

» Wellnigh as cut-price as files
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeСре Aвг 03, 2011 12:18 pm by Гостин

Top posters
Go Ka (2188)
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_lcapШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Voting_barШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_rcap 
[G]irL4[E] (1887)
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_lcapШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Voting_barШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_rcap 
Иво (711)
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_lcapШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Voting_barШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_rcap 
@komita@ (690)
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_lcapШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Voting_barШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_rcap 
Ane (624)
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_lcapШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Voting_barШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_rcap 
S0tE (547)
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_lcapШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Voting_barШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_rcap 
Dimce* (431)
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_lcapШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Voting_barШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_rcap 
Plavuska (394)
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_lcapШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Voting_barШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_rcap 
viktor_mak (180)
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_lcapШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Voting_barШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_rcap 
ivan4e (111)
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_lcapШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Voting_barШенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Vote_rcap 

 

 Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та

Go down 
АвторПорака
Go Ka
Модератор
Модератор
Go Ka

Female Број на мислења : 2188
Age : 25
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Empty
ПишувањеПредмет: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeЧет Ное 27, 2008 3:01 am

Дилемата кога Европската Унија ќе ги укине визите за македонските граѓани, е надмината. 2009 та дефинитивно е година кога Македонија ќе добие визна либерализација.

Ова за Сител го потврдија дипломатски извори од Брисел, по вчерашниот состанок на Директоратот за правда и внатрешни работи кој директно е задолжен за визната политика на Унијата.

СИТЕЛ дојде до заклучоците на работна група за Западен Балкан.

Во нив се вели: "Не постои задоцнување поради политички причини.

Извештајот за Македонија во голема мера е позитивен!

Тој ќе ја содржи истата референца како и стратешкиот документ, а тоа е дека 2009 -та е година кога се очекува визна либерализација".

Првите луѓе на Унијата задолжени за оваа проблематика констатирале дека Македонија е најнапредна на Балканот, и дека сите крупни реформи за добивање на визна либерализација, земјава ги има исполнето.

Овие заклучоци ќе бидат дел од финалниот извештај на Европската Комисија кој официјално ќе биде објавен за два дена.

Извештајот прво ќе се најде пред европарламентарците, кои ако го одобрат, истиот ќе го гласа Советот на Европската Унија со двотретинско мнозинство.

Пред Унијата да ја донесе конечната одлука, во Македонија уште два пати ќе бидат испратени мониторинг групи, пред и по нова година, со цел да утврдат дали целосно се спроведени реформите, за Македонците без визи да се движат во Шенген зоната.

Поддршка за визна либерализација Македонија денеска доби и од Франција.

- Добивме уверување дека оваа рампа ќе се дигне и дека по Берлинскиот ѕид за македонските граѓани ќе падне и последниот ѕид во Европа, тоа е шенгенскиот ѕид – рече вицепремиерот Ивица Боцевски.

- Франција ја поддржува Македонија во процесот на визна либерализација и во наредниот период ќе вложиме напори за забрзување на овој процес и за донесување на одлука за ова прашање во следните 6 месеци – рече Жан Пјер Жуије – државен секретар за европски прашања на Франција.

Со денешната средба со Жуије, Боцевски ја заврши тридневната посета на Париз.
Вратете се на почетокот Go down
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
[G]irL4[E]

Female Број на мислења : 1887
Age : 27
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeНед Дек 07, 2008 4:41 pm

Конечно без визи!

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Go Ka
Модератор
Модератор
Go Ka

Female Број на мислења : 2188
Age : 25
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeПон Дек 08, 2008 6:53 pm

[G]irL4[E] напиша:
Конечно без визи!
е ај ќе видиме колку тоа ќе се оствари
Вратете се на почетокот Go down
@komita@
Модератор
Модератор
@komita@

Број на мислења : 690
Age : 30
Registration date : 2008-10-27

Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeЧет Дек 11, 2008 6:00 pm

ај да не веруваш тоа европејците и сите други само не лажат да им .... мајката нивна арамиска јас не верувам ЛАЖАТтттттт ....
Вратете се на почетокот Go down
[G]irL4[E]
Модератор
Модератор
[G]irL4[E]

Female Број на мислења : 1887
Age : 27
Локација : pred PC ;)
Registration date : 2008-10-25

Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeПет Дек 12, 2008 10:14 pm

е лажат..се виде..

_________________
У Куманово е боље да ти извадив око него муабет!
Вратете се на почетокот Go down
Go Ka
Модератор
Модератор
Go Ka

Female Број на мислења : 2188
Age : 25
Локација : Струмица
Registration date : 2008-10-22

Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitimeСаб Дек 13, 2008 12:36 am

Од секогаш се не лажеле ... не лажат ... и ќе не лажат ако не се разбудиме
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та   Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Шенгенскиот ѕид за Македонците ќе падне во 2009-та
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
CoolZone :: Македонија и свет :: Политика и вести :: Македонија-
Отиди до: